Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Gorkem

Magazin.biz.tr
29 mayıs 1976'da rodos'ta doğan Türk yazar.Hacettepe Üniversitesi’nde Fransızca Mütercim ve Tercümanlık Bölümü’ne başladı fakat bir yıl sonra Üniversite Libre d Bruxelles Siyasal Bilgiler Fakültesine devam etti. Daha sonra Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde eğitimine devam etti. Hakan günday'ı diğer yazarlardan ayıran en büyük özellik ise tiyatrocu olmasıdır.Bu özelliğini kitaplarında bulmanız mümkündür.Kitaplarından bana göre en iyileri; daha,zargana,ziyan,az,piç ve azildir.Yazmış olduğu 'daha'isimli kitabı ile dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan,mecidis en iyi yabancı roman ödülüne layık görüldü. Ziyan adlı eseri ile Türk- Fransız Edebiyat ödülüne sahip oldu ayrıca daha kitabı sinemaya da uyarlandı.Filmin müziği kandalı ağıdı ise gerçekten mükemmel bir duygu bırakıyor insanın üzerinde en azından müziği mutlaka dinleyin.Hakan günday kitaplarında argo ve küfüre yer vererek sokak kültürü ile birlikte günlük konuşma dilini kullanır.Cümleleri kusan adam olarak bilinen Hakan Günday yeraltı edebiyatının en önemli isimlerinden biridir.Yazara sempati duymaya yetecek kadar bilgiyi verdim şimdi asıl olay lise yıllarında yazmaya başladığı bana göre gerçek bir baş yapıt olan 'Kinyas ve Kayra' da sıra.
Kitap okuma alışkanlığı orta seviyede olan edebiyata pek merakı olmayan bir türk genciyim.Bu duruma bahanemi hayat ile mücadelemden vakit bulamamam olarak gösterebilirim sanırım.Arkadaşım ile muhabbet etmek için gittiğim evinde yaptığı muhabbetten sıkılıp gözlerimi etrafta gezindirmeye başladığımda gözüme,kalın sigara dumanından sararmış diyebileceğim sarılıkta dış kapağında anlam veremeyeceğim şekilde görseli olan bir kitap takıldı.Hayatımda unutamayacağım nadir anlardan biridir kinyas ve kayra ile tanışmam.Kiıtabı okumaya başladığımda arkadaşım uyumuştu ben ise 576 sayfalık beni dışarıdan etkileyen kitapta neler yazıldığını çok merak ediyordum.Kitabı okumaya başladım...
“Hiç uykum yok. Hiç uyuyamıyorum. Domuz gibi içiyorum. Ama gözlerimi kapalı bile tutamıyorum. Sabaha beş saat var. Annemi düşünüyorum. Nerededir şimdi? Aynada kendime bakıyorum bazen. Ve tek kelime etmesem bile vücudum yaşadıklarımı, hayattan ne anladığımı anlatmaya.Sağ omzuma kendi çizdiğim kelebek, beğenmediğim için üzerine attığım çarpı işareti ve altında aynı kelebeğin bir Japon tarafından çok daha iyi işlenmişi. Sol dirseğimin iki parmak yukarısındaki kurşun yarası. Bileklerimdeki otuz dört dikiş. Medeniyeti bir aralar, herkes gibi yaladığımı kanıtlayan apandist ameliyatımın izi. Ve sırtımı çok, hızlı yaşlandım! Ancak hayattayım.
Kayra, bir gün bana ‘Mutsuzluğuna hiçbir çare aramıyorsun’ demişti.”
Bu satırları okumaya başladığımda sigara yakıp biran önce bütün kitabı bitirmeliyim diyerek uyumamaya karar verdim.Hatta açık bakkal arayıp kahve almak için deli gibi dolandığımı biliyorum.Bu yüzdeBn oluşmaktadır.Bana göre herkes bu kitabı okumalı.Biraz daha merak etmenizi sağlayacak birkaç alıntı bırakacağım buraya.

"Sorarlarsa, 'Ne iş yaptın bu dünyada?' diye, rahatça verebilirim yanıtını: Yalnız kaldım. Kalabildim! Altı milyar insanın arasında doğdum. Ve hiçbirine çarpmadan geçtim aralarından..."

"Ben sadece fazlasıyla ciddiye almıştım, küçükken babamın bana birini üzdüğümde söylediği o sözü. “Kendini karşındakinin yerine koy” ve ilk başlarda bunu o kadar çok yapmıştım ki, bir gün dönüş yolunu yani kendimi bulamadım."

"Kendimizi bir binanın tepesinden hep beraber boşluğa bırakmayışımızın tek nedeni yarındı. Lotonun çıkma ihtimalini, aşık olunacak insanla tanışma ihtimalini, sonsuz mutluluk ihtimalini içinde barındıran o sihirli sözcük : yarın."

"Seni anlıyorum" demek büyük bir yalandır. Kocaman bir yalan. Kimse kimseyi anlayamaz ve tanıyamaz dünyada... Var olan en sağlam zırh insan vücududur. İçindekileri en iyi saklayan kasa odur."

Okurken etkilendiğinizi biliyorum ve bu yazıyı yazarken bu kitabı hiç okumamış birinin bu kitaba başlaması beni gerçekten büyük bir vazifeyi yerine getirmişim gibi mutlu edecektir.Bu kitap gerçekten benim hayatımı değiştirdi.Okuyanlar sizde durumlar nasıl?
Teşekkürler,Hakan Günday
Teşekkürler,Kinyas ve Kayra...

Son düzenleme: