Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Gizemli
  Mesaj
  133
  Konu
  133
  Üye Avatarı

  Mesaj:133

  Konu:133

  Aldığı Beğeni:1  Dünyanın En Ünlü Budist Tapınakları

  1. Haeinsa Tapınağı


  Haeinsa (Yumuşak Denizde Yansıma Tapınağı), Güney Kore’deki en önemli Budist tapınaklardan biri. Tapınak ilk olarak 802’de inşa edildi ve Haiensa 1817’de bir yangında yıkıldıktan sonra 19. yüzyılda yeniden yapıldı. Yangın sırasında tapınağın en büyük hazinesi olan 81 bin 258 ahşap bloğa yazılan Budist kutsal kitaplarının tam bir kopyası (o Tripitaka Koreana) ateşten sağ çıktı.
  2. Wat Arun
  Chao Phraya Nehri’nin Thonburi tarafında bulunan Wat Arun (Şafak Tapınağı), Bangkok’un en eski ve en ünlü simgelerinden biri. Tapınak, Budist kozmolojisinde evrenin merkezi olan Meru Dağı’nın mimari bir temsili. Adına rağmen, Wat Arun’un en güzel manzarası güneşin arkasından battığı akşam saatlerinde görülüyor.
  3. Pha That Luang


  Vientiane’de bulunan Pha That Luang (Lao’daki Büyük Stupa), Laos’taki en önemli anıtlardan biri. Stupa’nın çeşitli terasları var ve her seviye Budist aydınlanmasının farklı bir aşamasını temsil ediyor. En düşük seviye maddi dünyayı temsil ederken en üst seviye hiçlik dünyasını temsil ediyor. Pha That Luang, 16. yüzyıldan daha eski bir Kmer tapınağının kalıntıları üzerine inşa edildi. Tapınak 1828’de bir Siyam istilası ile yok edildi ve daha sonra 1931’de Fransızlar tarafından yeniden inşa edildi.
  4. Jokhang


  Lhasa’daki Jokhang Tapınağı, her yıl binlerce hacıyı cezbeden Tibet Budizm’indeki en önemli kutsal yer. Tapınak, 7. yüzyılda Kral Songtsän Gampo tarafından inşa edildi. Moğollar Jokhang tapınağını birkaç kez yağmaladı ancak bina hayatta kaldı. Bugün tapınak kompleksi yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor.

  5. Todaiji Tapınağı


  Nara’daki Todaiji (Büyük Doğu Tapınağı), Japonya’daki en önemli ve ünlü Budist tapınaklardan biri. Tapınak, 8. yüzyılda İmparator Shomu tarafından Japonya’nın tüm Budist tapınaklarının baş tapınağı olarak inşa edildi. Bugün Todaiji’nin orijinal binalarından çok azı kaldı. Daibutsuden (Büyük Buda Salonu) çoğunlukla 1709’da inşa edildi. Todaiji Tapınağı, Japonya’nın en büyük Buda heykellerinden birine ev sahipliği yapıyor ve orijinal yapının sadece üçte ikisi kadar büyük olmasına rağmen dünyanın en büyük ahşap binası.
  6. Boudhanath


  Katmandu banliyösünde bulunan Boudhanath, dünyanın en büyük stupalarından biri. Nepal’deki Tibet Budizm’inin merkezi olan Boudhanath’a son 20 yılda Tibet’ten birçok mülteci yerleşti. Yapı, kulenin dört tarafında bulunan Buda’nın Gözleri ile ünlü. Bir önceki Mughal işgalcileri tarafından yıkılmadan önce mevcut stupanın 14. yüzyıla kadar uzandığı söyleniyor.
  7. Mahabodhi Tapınağı


  Mahabodhi (Büyük Aydınlanma) Tapınağı, Hindistan’daki Bodh Gaya’da bulunan Budist bir stupa. Ana kompleks Gautama Buda’nın aydınlanma kazanmış olduğu orijinal Bodhi Ağacının soyundan gelen ağaca ev sahipliği yapıyor ve Budizm’deki en kutsal mekan olarak sayılıyor. Buda’nın aydınlanmaya kavuşmasından yaklaşık 250 yıl sonra İmparator Asoka, aynı yerde bir tapınak inşa etti. Mevcut tapınak, 5. ve 6. yüzyıldan kalma bir tapınak.
  8. Shwedagon Pagoda
  Yangon’daki Shwedagon pagodası (Altın Pagoda) Myanmar’ın en kutsal Budist tapınağı. Shwedagon’un kökleri antik çağda kayboluyor ancak pagodanın ilk kez MS 6. ve 10. yüzyıllar arasında Bagan döneminde Mon tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Tapınak kompleksi parlak renkli stupalarla dolu. Tapınağın asıl ilgi odağı tamamen altın kaplı 99 metre yüksekliğindeki ana stupa.

Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.
     
Sohbet Kolay Sohbet Sohbet Kolay Sohbet Chat ekolay Kolay Chat Tarz Sohbet Sohbet Kolay Sohbet kolay chat