Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  livacan
  Mesaj
  15
  Konu
  15
  Üye Avatarı

  Mesaj:15

  Konu:15

  Aldığı Beğeni:0  arkadaşlar herkese merhaba. yazın sivrisineklerden hepimiz çekiyorujz muhtemelen. sivri sinek kovucu bakınırken sinek ısırığı kaynaklı hastalıklara rastladım, sizinle paylaşmak istedim.


  "Sivrisinek kaynaklı hastalıklar, diğer hastalıklarla enfekte olmuş bir sivrisinek ısırması ile yayılma eğilimindedir. Ayrıca sivrisinekler yoluyla insanlara bulaşan hastalıklar chikungunya, dang humması, sıtma humması, sarı humma ve Zika virüsü hastalığı gibi nadiren görülen enfeksiyonlardır.


  Bu hastalıklar konusunda dikkat etmek oldukça önemli. Özellikle Asya kıtasında sıklıkla görülse de dünyanın birçok yerinde bu hastalıklar insanları tehdit ediyor. Kendinizi bu hastalıklardan nasıl koruyacağınız konusunda ise bilinçli olmak gerekiyor. Indian Express'ten Vikrant Shah ise tüm dünyadan insanları bu konuda uyarıyor.


  Yüksek dereceli ateş, titreme, eklem ağrıları, ateşle ilişkili baş ağrıları gibi belirtiler, sivrisinekler tarafından yayılan hastalıklara, sıtma ateşinde bulunan bir parazit ve dang hummasında virüsler neden olabilir. Genellikle tropikal iklimlerde görülen dang humması, seyahat sırasında da sizlere bulaşabilir ve özellikle sivrisineklerle temas etme durumunda hastalığa yakalanma riskinizi oldukça artırır. Sıtmaya neden olan bu ajanlardan bazıları, chikungunya, insanlarda uzun yıllar boyunca hastalıklara neden olmuştur ve Zika Virüsü gibi nadir enfeksiyonlar ancak son zamanlarda tespit edilmiştir. Kentleşme, seyahat ve nüfus artışı, sivrisineklerin üreme potansiyelini artıran ve dolayısıyla büyük ölçekte hastalıklara neden olan faktörlerdir.


  Açık havada çalışan kişiler, sivrisinek kaynaklı hastalıkların olduğu bölgelere seyahat eden kişiler, sivrisinek kaynaklı hastalıklardan herhangi bir enfekte numune ile laboratuvarlarda çalışan kişiler ve ayrıca sivrisinek kaynaklı hastalıklarla enfekte olan hastalara bakan sağlık çalışanları da enfekte olabilir. Burlaşma, derideki kesik ve hatta vücuttaki keskin yaralanmalar yoluyla gerçekleşebilir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmek için dikkatli olunmalı ve yeterince özen gösterilmelidir.


  DANG HUMMASI


  Bu hastalığa, dang virüsü neden olur. Enfeksiyondan üç ila on dört gün sonra semptomlar ortaya çıkabilir. Bu hastalık, yüksek ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı, kusma, kas ve hatta deri döküntüleri ile kendisini belli eder. İyileşme süresi iki ila yedi gün sürebilir. Dang humması, deri altında kanama ve hatta sürekli kusma gibi semptomları içeren hastalığın daha şiddetli bir formu olan dang hemorajik ateşine de dönüşebilir. Dang, bol sıvı içerek, susuz kalmayarak ve dehidrasyondan kaçınarak tedavi edilebilir. Ateşin düşmemesi durumunda hastanın hastaneye yatırılması ve tedavi görmesi gerekecektir.


  CHİKUNGUNYA


  Bu hastalık, enfekte sivrisineklerden insanlara bulaşan viral bir hastalıktır. Semptomlar ateş, yorgunluk, eklem ağrısı, baş ağrısı, kas ağrısı, eklem şişmesi ve döküntü içerebilir. Çoğu durumda, hastanın durumu bir hafta içinde iyileşir. Bununla birlikte, bazen bu eklem ağrısı aylar hatta yıllar sürebilir. Chikungunya'nın Zika ve dang ile bazı benzer belirtileri vardır ve semptomlar örtüşme eğiliminde olduğundan yanlış teşhise yol açar. Bu nedenle, bunun için kapsamlı bir teşhis gereklidir. Belirtileri göz ardı etmeyin. Bunun yerine derhal tıbbi yardım alın. Tedavi, bol sıvı tüketmeyi, yeterli su içerek susuz kalmamayı, sadece doktorun önerdiği ilaçları almayı ve dengeli beslenmeyi içerir.


  SITMA


  Bu hastalığa bir parazit neden olur. Parazit, enfekte sivrisineklerin ısırıkları yoluyla insanlara bulaşır. Sıtmadan muzdarip bir kişi ateş, titreme, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, kas ağrısı ve yorgunluğu, terleme ve baş ağrısı gibi semptomlar yaşayabilir. Sivrisinek eğilimli alanlarda ihtiyati tedbir olarak bir sıtma ilacı alın. Bunu önlemek için; sivrisinek üremesini önlemek için kirli su birikimi kontrol altında tutulmalı ve tam kollu giysiler giyilmeden dışarı çıkılmamalıdır.


  SİVRİSİNEK KAYNAKLI HASTALIKLAR NASIL ÖNLENİR?


  İnsanlar yağışlı mevsimlerde sıtmadan muzdarip olma eğilimindedir. Bu nedenle sivrisinek ısırıklarından korunmak için sivrisinek kovucu kullanmak ve tam kollu giysiler giymek gerekir.
  Sivrisineklerin üreme noktaları olduğu için kirli sularda yürümeyin ve evinizin çevresinde suyun durgunlaşmasına izin vermeyin.
  Kapı ve pencerelerde teller tercih edilmeli, kırık veya hasarlı telleri hemen tamir etmeyi unutmayınız. Sivrisineklerin eve girmesini önlemek için perdesiz kapıları ve pencereleri kapalı tutun.
  Özellikle evde çocuklar varsa ve sineklerin yoğun olduğu bir bölgede yaşıyorsanız yatakların üzerinde cibinlik kullanın.
  Sivrisineklerin en aktif olduğu sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde dışarıda geçirdiğiniz zamanı sınırlayın.
  Sivrisineklere üremeleri için yer vermeyin. Kova ve lastik gibi şeylerde duran sudan kurtulun. Kuş banyolarını, köpek kaselerini ve saksıları haftada en az bir kez boşaltın ve temizleyin ve çevrenizi temiz tutun.
  Dengeli beslenmeye özen gösterin. Bağışıklığı iyileştirmeye yardımcı olabilecek renkli yiyecekleri tercih edin. Brokoli, havuç, zerdeçal ve zencefil gibi yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir ve ayrıca cilt ve saç için de faydalı olabilir. Aynı şekilde, zerdeçal, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerle yüklüdür ve öksürükten kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sarımsak, antibakteriyel ve antifungal özellikler sergileyen allisin olarak bilinen soğukla mücadele bileşiği taşıdığı için soğuk algınlığı ile mücadeleye yardımcı olabilir. C vitamini yüklü besinler tüketin. Bol su için ve arada sırada suyun kaynamasına dikkat edin.
  Bayat yiyecekleri yemeyin. Bakterilerle enfekte olabileceğinden, daha uzun süre kesilmiş halde tutulan meyve ve sebzeleri yemeyin."


  kaynak: sabah
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.
     
Sohbet Kolay Sohbet Sohbet Kolay Sohbet Chat ekolay Kolay Chat Tarz Sohbet Sohbet Kolay Sohbet kolay chat