Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  AğırAbi
  Mesaj
  144
  Konu
  144
  Üye Avatarı

  Mesaj:144

  Konu:144

  Aldığı Beğeni:0  Öncelikle Albert Camus Sisifos Söyleni adlı deneme kitabını absurd yani uyumsuz kelimesi üzerinden tasarlamıştır. Kitabın başında bu düşüncenin üzerinde durduktan sonra Don Juan gibi Sisyphos’un da uyumsuz bir kahraman olduğunu savunur. Onun tutku dolu bir kahraman oluşu, Tanrılarla oyunlar oynaması onun uyumsuzluğunun göstergeleri olduğunu düşünür.

  albert camus - sisyphos

  Sisyphos’un kısır döngüde cezasını çekerken hangi duyguları yaşadığını düşünür daha sonra ve mutlu olarak düşünülmesi gerektiğini savunur. Çünkü Sisyphos sonu olmayan cezasının her yeni başlangıcında ona bu cezayı veren tanrılara karşı bir baş kaldırı olduğunu düşünür.

  Bu da Sisyphos’un varoluş sebebidir aslında. Sisyphos da varoluşunu mukavemet göstererek tamamlar. İskender’in Gordion düğümünü çözme yolunda kullandığı müdahale yolunu seçmez. Mukavemet göstererek varoluşunu tamamlar.

  Benim merak ettiğimse; Sisyphos’un bilgeliği ve kurnazlığıyla şeytanı hatırlatan meziyetleri ile birlikte bile Oidipus gibi kaderinden kurtulamayışı nedendir? Bunu da hep birlikte düşünelim. Düşünme eylemini hayatımızın tekrar merkezine almayı unutmayalım. Bakın Camus aynı kitabında ne diyor; ” Düşünmek görmeyi yeniden öğrenmektir.”
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.
     
Sohbet Kolay Sohbet Sohbet Kolay Sohbet Chat ekolay Kolay Chat Tarz Sohbet Sohbet Kolay Sohbet kolay chat