Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Fatih
  Mesaj
  23
  Konu
  23
  Üye Avatarı

  Mesaj:23

  Konu:23

  Aldığı Beğeni:0  Yüksek sesin zararları

  80 desibelden daha şiddetli sesler, kulaktaki alıcı hücreleri öldürerek sağırlığa neden olabiliyor. Eğlence mekanlarını sık sık ziyaret edenlerin dikkatine!..

  Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erkan, 80 desibelden daha şiddetli seslerin, kulaktaki alıcı hücreleri öldürerek sağırlığa neden olabileceğini söyledi.

  Bağırarak konuşmanın bile zararlı sınıra çok yakın olduğunu belirten Erkan, şunları söyledi:

  ''Tabiatın ve normal konuşma sesinin şiddeti 60-70 desibel, bağırarak konuşmanın şiddeti ise 70-80 desibeldir. Ne yazık ki biz insanlarda dinleme terbiyesi yeterince gelişmediği için konuşurken, eğlenirken, müzik dinlerken, kendimize zarar verdiğimizin farkında olmuyoruz. Müzik dinlerken ve konuşurken tabiat sesinin sınırları içinde kalırsak, nüansları daha iyi algılarız.


  Prof. Dr. Erkan sözlerini şöyle sürdürdü:
  "80 desibelin üzerindeki sesler, iç kulaktan geçerken alıcı hücrelerin ölümüne neden olabilirler. Bu tahribat birikici özellik gösterir. Zaman içinde hücrelerdeki tahribatın derecesine göre işitme kayıpları yüzde 30-40'tan yüzde 100'e kadar ulaşabilir. İşitme kayıpları, maruz kalınan yüksek sesin frekans bölgesiyle de yakından ilgilidir.

  Bir de ani ses yükselmelerine bağlı duyma kayıpları olabilir. Tüfekle ateş etmek, klakson çalmak, yakından birinin kulağına bağırmak geçici ya da kalıcı duyma kayıplarına yolaçabilir.''

  Tehlikeler
  Prof. Dr. Mustafa Erkan, gençlerin diskolardaki yüksek ses düzeyinden korunmalarını önererek, ''Kulaktaki hücre tahribatı en çok gençlik döneminde görülüyor. Ancak, gençler bunu orta yaşlarda işitme kayıpları ortaya çıktığında anlayabiliyorlar'' dedi.

  Diskolarda ve düğün salonlarında, tankçı ve topçu birliklerinde, takım tezgahı üreten fabrikalarda çalışanlar ile bu gibi yerlerde görev yapan gazetecilerde ve sanatçılarda maruz kaldıkları yüksek ses düzeyine bağlı olarak duyma kayıpları olabileceğine işaret eden Erkan, ''Özelliklede kapalı yerlerdeki yüksek gürültünün hücreleri tahrip etme etkisi çok daha fazladır. Çünkü, kapalı alanlardaki sesin şiddeti yankıya bağlı olarak artar. Açık alanlarda ise ses yankı yapmaz'' diye konuştu.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.