Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Fatih
  Mesaj
  23
  Konu
  23
  Üye Avatarı

  Mesaj:23

  Konu:23

  Aldığı Beğeni:0  Kulak sağlığımız için nelere dikkat etmeliyiz

  Dış kulak iltihabı 'yüzücü kulağı'

  Yaz aylarında havuz ve deniz döneminin başlamasıyla artış gösteren dış kulak yolu enfeksiyonları tatilin tadını kaçırabilir! Özellikle yeterince temiz olmayan havuz sularının neden olduğu dış kulak iltihabı yani 'yüzücü kulağı', son derece ağrılı şikayetlere neden olabiliyor.

  Nemli bırakmayın
  Kulak-Burun-Boğaz Uzmanı Op. Dr. Akın Erkan, kulak sağlığımız için nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda şu bilgileri verdi:

  Yeterince temiz olmayan sularda yüzüldüğünde, dış kulak yolu iltihabı ortaya çıkabiliyor. Dış kulak yolu iltihabı, daha çok yüzme sonrası görüldüğünden 'yüzücu kulağı' diye adlandırılır. Dış kulak yolunda bulunan ancak havuzda da bulanabilen 'psödomonas' adlı bakteri nemli ve sıcak ortamlarda üremeyi sever.

  'Psödomonas' adlı bakteri kötü kokulu yeşil renkte kulak akıntısı, kulak kaşıntısı ve ağrıya neden olabilir. Islak ve nemli bırakılmış kulak yolunda mantar oluşabilir. Bu da kulakta kaşıntı, akıntı ve sulanma hissi, bazen ağrı ve tıkanıklığa yol açabilir.

  Dalış öncesi check-up
  Dalış yapmak isteyenler her şeyden önce mutlaka sistematik bir check-up yaptırmalı. Daha önce dalış deneyimi olanlar ise soğuk algınlığı, nezle ve sinüzit gibi durumlarda mutlaka tedavi olduktan sonra dalış yapmalıdır.

  İşitme cihazı ve kulaklık kullananların; yazın mutlaka cihazın hijyenine dikkat etmeleri, kulak havalanmasını sağlamak için arada cihazı çıkarmaları, kulak bakımını düzenli yaptırmaları ve kulakta iltihap varsa tedavi sonuna kadar cihazı kullanmamaları
  gerekmektedir.

  Fönle kurutun

  Banyo ve yüzme sonrası sağlıklı bir kulak bakımı yapmak için şu önerilere dikkat edin:

  Kulağı kurutmak için vazelinle yağlanmış pamuk kullanın.

  Yüzücüler için tasarlanmış kulak tıkaçları işinize yarayabilir.

  Kulağın nemini temiz bir havlu ile aldıktan sonra kulak içine saç kurutma makinesi tutun.

  Çok derine sokmadan ve nazikçe kulaktaki nemi almak için
  pamuklu çubuklar kullanılabilir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.