Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  OPeNcil
  Mesaj
  109
  Konu
  109
  Üye Avatarı

  Mesaj:109

  Konu:109

  Aldığı Beğeni:0  Çoğu zaman ihmal edilen geniz eti problemi çocuklarda davranış bozukluğundan gelişme geriliğine kadar birçok soruna neden olabiliyor. Geniz eti sorunları 6 aydan önce görülmezken daha çok 2- 8 yaş arasındaki çocukları etkiliyor. Tedavi için cerrahi önerilmişse vakit kaybetmeden ameliyat ile sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Serveren Yurtsever, çocuklarda geniz etinin yol açtığı problemler ve tedavi hakkında bilgi verdi.
  Savunma görevi hastalığa dönüşebilir

  Mikroorganizmalara karşı savunma sistemlerinden biri olan geniz eti; genetik ve alerjik gibi nedenlere bağlı olarak çocukların daha sık enfeksiyona maruz kalmasına yol açabilir. Asıl görevi savunma olan geniz eti, bakteriyel tabakanın gelişmesiyle birlikte problem haline dönüşebilmekte ve vücut için bakteri kaynağı olabilmektedir. Büyüyen geniz eti, burun havayolunu tıkar ve çocuk burun solunumu yapamaz. Buna bağlı olarak da pek çok sağlık sorununa da neden olabilir.
  Çocukluk çağındaki pek çok hastalığın nedeni…

  Geniz etinin sebep olabileceği hastalıklar şöyle sıralanabilir:

  1. Sinsi seyreden işitme kaybı
  2. Horlama ve gece uykuda solunum durması
  3. İdrar kaçırma
  4. Uyku sırasında salınan büyüme hormonunun etkilenmesine bağlı olarak gelişen büyüme sorunları
  5. Yüz görünümünde şekil bozuklukları
  6. İştahsızlık
  7. İyi nefes alamayan ve kaliteli uyku uyuyamayan çocuklarda sık görülen hiperaktivite ve davranış bozuklukları
  8. Okul başarısızlığı
  9. Kronik sinüzit ve geceleri durmayan öksürükler
  10. Ağız solunum nedeniyle vücutta hissedilemeyen sıvı kayıpları ve ağız kokusu
  11. Ağız solunumuna bağlı diş çürükleri
  12. Burun içi fizyolojisinin bozulmasına bağlı gelişen burun kanamaları

  Cerrahi tedavi için vakit kaybedilmemeli

  Geniz eti probleminin tedavisi hastaların büyük bir kısmında cerrahi olarak yapılmakta, bazı hastalar da ilaç tedavisi ile takip edilmektedir. Tanıda; bakış muayenesi sırasında yüz bölgesinde şekil bozukluğunun belirlenmesi, endoskopik yöntemler, direkt grafi ve gerekirse BT görüntüleme yöntemleri kullanılır. KBB uzmanı muayenesinden sonra ailenin şikayetleri de dinlenerek çocuğu rahatsız eden geniz eti için gerektiğinde ameliyat kararı verilebilir. Ameliyat öncesi sık bademcik enfeksiyonu mutlaka sorgulanmalıdır. Kulaklar da iyice incelenmeli ve basınç testi yapılmalıdır. Eğer ameliyat önerilmişse; bakteri kaynağı haline gelen, çocuğun yüz gelişimini, uyku düzenini ve gelişimini bozan geniz eti problemi için zaman kaybedilmemesi gerekir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.