Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Muhabir
  Mesaj
  90
  Konu
  90
  Üye Avatarı

  Mesaj:90

  Konu:90

  Aldığı Beğeni:0  Ağız boşluğu kanserleri sıklıkla ağrıyla belirti vermezler. Hastalık ilerledikçe, ağızda harabiyet oluştukça şikâyet başlar. Kanser erken evrede diş hekimi rutin muayenesinde tespit edilebilir.
  Ağız kanserierkean dönemde teşhis edilerek tedavi edilmezse, yayılarak beyin gibi hayati bölgelere yayılabilir. Tespit edildiği anda cerrahi olarak tedavi edilmelidir.
  Dudak kanseri; ağız boşluğunda en sık görülen kanser çeşidi dudak kanseridir. Tüm baş boyun bölgesine yerleşen kanserlerin %12’sini oluşturur ve sıklıkla alt dudakta görülür. Daha çok 60 yaş üzeri erkeklerde sık görülür.
  Dudak kanseri neden oluşur?
  Uzun süreli, korunmasız güneş ışığına maruz kalmak dudak kanserine neden olan en önemli faktör olarak düşünülmektedir. 2. Önemli faktör tütün kullanımıdır. Ağız ve dişlerin hijyeninin olmaması, alkol kullanımı diğer risk faktörleridir.
  Dudak kanseri nasıl belirti verir?
  Erken fazda dudakta görülen beyaz kabuklu lezyonlar şüphe uyandırır. Lezyonun kabuğu kaldırılınca kanama karakteristiktir. Bu tür kurutlanma, kanser daha derin dokulara ulaşmadan yıllarca sürebilir. Kanser ilerledikçe çene kemiği tutulumu görülebilir.
  Dudak kanserinin tanısı nasıl konur?
  Dudak kanserlerinin kesin tanısı biyopsi alınması ve biyopside alınan parçanın patolojide incelenmesi ile konulur.
  Dudak kanserinin tedavisi nedir?
  Dudak kanserleri tedavisinde tümör bir miktar sağlıklı doku ile birlikte çıkartılır ve gerekli hastalara boyun disseksiyonu da yapılır. Bazı vakalarda ileri evrelerde cerrahi ile birlikte radyoterapi ve kemoterapi tedavileri de uygulanmalıdır.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.