Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.668
  Konu
  4655
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.668

  Konu:4655

  Aldığı Beğeni:0  Sağlık Bakanlığı, 2020/4 KPSS tercih işlemlerinin sonuclarının acıklanması sonrasında bir duyuru yayımladı. Duyuruda şu ifadelere yer verildi.
  " Bakanlığımız sozleşmeli sağlık personeli alımına ilişkin KPSS-2020/4 yerleştirme sonucları 02.03.2020 tarihinde OSYM tarafından acıklanmıştır.
  Yerleşenlerin goreve başlama işlemleri hakkında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4'uncu maddesinin (B) fıkrası ve 6.6.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yururluğe konulan Sozleşmeli Personel Calıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin uc ve dorduncu fıkralarında belirtilen hususlar ile ilgili inceleme işlemleri tamamlandıktan sonra Sağlık Bakanlığı Yonetim Hizmetleri Genel Mudurluğu'nun (www.yhgm.saglik.gov.tr) internet adresinde en kısa surede detaylı duyuru yapılacaktır.
  Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
  SAĞLIK BAKANLIĞI NE DEMEK İSTEDİ?
  Sağlık Bakanlığı, yerleşen adayların, Sozleşmeli Personel Calıştırılmasına İlişkin Esaslarda yer alan kurallara uygun olarak yerleşip yerleşmeyeceğinin tek tek inceleneceğini belirtti. Toplamda 8.844 sozleşmeli pozisyona yerleştirme yapılmıştır.  Sağlık Bakanlığının atıfta bulunduğu Esasların 3 ve 4. fıkraları şu şekildedir:
  "(3) Sozleşmeli personelin, hizmet sozleşmesi esaslarına aykırı hareket etmesi nedeniyle kurumlarınca sozleşmesinin feshedilmesi veya sozleşme donemi icinde sozleşmeyi tek taraflı feshetmesi halinde, fesih tarihinden itibaren bir yıl gecmedikce kamu kurum ve kuruluşlarının sozleşmeli personel pozisyonlarında yeniden istihdam edilemez.
  (4) Sozleşmesini;
  a) Kısmi zamanlı veya proje suresi ile sınırlı calışanlardan,
  Oğrenim durumu itibariyle ihraz edilen ve ekli 4 sayılı cetvelde yer alan unvanlara ilişkin pozisyonlara ek 4 uncu madde cercevesinde atanmak suretiyle unvan değişikliği yapanlardan,
  c) Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geciş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya en az bir yıllık fiili calışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, Ek 3 uncu maddenin (b) veya (c) bendi hukmu kendilerine uygulanamayanlardan,
  tek taraflı feshedenler, bir yıllık sure şartına tabi tutulmadan yeniden istihdam edilebilirler."
  ESASLAR NELERİ SINIRLANDIRMIŞTI?
  1- Esasların yukarıda yer verilen ek 1. madde 3. fıkrası, sozleşmesini fesih edenlerin 1 yıl boyunca yeniden 4/B sozleşmeli olamayacağını duzenlemiştir. Dolaysıyla son 1 yıl icinde 4/B sozleşmesi fesih edilen veya 4/B sozleşmesini fesih edenler, eğer 20204/ KPSS'de yerleşmişse goreve başlatılmayacaktır.  2- Esasların yukarıda yer verilen ek 1. madde 3. fıkrası, unvan değişikliği niteliğinde bir yerleştirme yok ise, calışan 4/B'linin yeniden 4/B pozisyonlarına yerleştirilememesini ongormuştur. Bu şu demek. Şu an 4/B'li olarak bir universite hastanesinde hemşire eğer 2020/4 KPSS tercihlerinde de hemşire pozisyonuna yerleşmişse, goreve başaltılmayacaktır.
  İşte Sağlık Bakanlığı bu iki madde ozelinde, 8.844 sozleşmeli pozisyona yerleştirme işlemlerini tek tek inceleyecektir. Gonul isterdi ki, bu araştırmalar, tercihler oncesinde yapılsaydı ve pozisyonlar boş kalmasaydı.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.