Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.668
  Konu
  4655
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.668

  Konu:4655

  Aldığı Beğeni:0  Bilindiği uzere, personel calıştırılmasına dayalı hizmet alım sisteminin kaldırılması ile birlikte kamu kurumlarında temizlik, guvenlik ve bakım onarım hizmetleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/D statusunde yer alan surekli işci kadroları uzerinden yurutulmektedir.
  2 sayılı Genel Kadro ve Usulu Hakkında Cumhurbaşkanlığı cercevesinde izin ve vize işlemleri yapılan surekli işci kadrolarına alımlar, 09 Ağustos 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşci Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yonetmelik" hukumlerine gore sonuclandırılmaktadır.
  Mezkur yonetmeliğin 17 nci maddesinin 1 inci fıkrasında yer alan; "Kamu kurum ve kuruluşları işe yerleştirilecek kişileri, Kurum tarafından gonderilen listelerdeki adaylar arasında yapacağı sınav ile belirler. Sınav; yazılı veya sozlu yontemlerden biri veya ikisi kullanılarak, mesleki bilgi ve becerilere ilişkin konulardan yapılır. Ancak temizlik hizmetleri, guvenlik ve koruma hizmetleri, bakım ve onarım hizmetleri icin yapılacak alımlarda kura sonrası sadece sozlu yontem kullanılarak sınav yapılır." duzenlemesine gore işci alımlarında uc branşta mulakat zorunlu bir yontem olarak ongorulmuştur.
  Diğer taraftan, COVID-19 pandemisiyle mucadelede hızlı bir şekilde sağlık sektorune personel temin etmek amacıyla, ilgili yonetmeliğe gectiğimiz haftalarda eklenen gecici maddelerle, Sağlık Bakanlığında ve Devlet Universiteleri Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezlerine (Universite hastanesi) "2020 yılına mahsus olmak uzere" temizlik hizmetleri, guvenlik ve koruma hizmetleri ile bakım ve onarım hizmetleri icin alınacak surekli işcilerin, sınava tabi tutulmaksızın doğrudan noter kurasıyla belirlenebilmesine olanak verilen duzenleme yapıldı.  İşin icinde olanların iyi bildiği uzere, işsizliğin her gecen gun daha da arttığı ulkemizde temizlik, guvenlik ve bakım onarım branşlarında surekli işci alımı, gerek mevzuat gerekse "diğer ic ve dış faktorlerden dolayı" adaleti sağlamanın oldukca zor olduğu personel alım yontemlerinden birisidir. Sozlu sınavın sorularından tutunda, sınavın olculebilirliği ve denetlenebilirliği idareleri oldukca zorlamaktadır. Ayrıca, yereldeki "siyasi baskı" en cok surekli işci alımlarında kendisini gostermektedir. Bu nedenle, vicdan ile adalet arasındaki dengenin en cok bozulabileceği alımlardan birisi de budur.
  COVID-19 virusu ulkemizi her gecen gun alınan tedbirlerle birlikte her gecen gun daha da zorlarken, hızlı personel temin etmek amacıyla mulakatın kaldırılması da bir takım insanların iş sahibine vesile oldu.
  Bu bağlamda, 5 kişilik temizlik personeli alımı icin 5 bin kişinin başvurduğu surekli işci alımlarında, noter kurası sonrası neyi olctuğu belli olmayan mulakatlar yerine COVID-19 sebebiyle yapılmasında engel olmadığını oğrendiğimiz doğrudan asıl adayların belirlenebildiği yonteme butun kamu idarelerinde suratle gecilmelidir!
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.