Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.769
  Konu
  4756
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.769

  Konu:4756

  Aldığı Beğeni:0  Sağlık Bakanlığı, 2020/5 KPSS tercihlerinde yerleşen adayların goreve başlama işlemlerini duzenleyen 17 maddelik bir duyuru yayımladı.
  PANDEMİYLA MUCADELE GOREV ALAN HASTANELERDE CALIŞANLAR
  Bu duyurunun 12. maddesi universite hastanelerinde veya ozel sağlık kurumlarında calışan personeli yakından ilgilendirmektedir. İlgili madde şu şekildedir:
  "12- Atamaya ilişkin şartları taşımaları kaydıyla; Universite Tıp Fakultesi Hastaneleri/Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde ve ozel sektore ait sağlık kurum ve kuruluşlarında, fiilen sağlık personeli olarak calışmakta olanlardan, bu yerleştirme doneminde, Bakanlığımıza ait sozleşmeli pozisyonlara yerleşenler; COVİD-19 salgını ile topyekun mucadelede, Universite Tıp Fakultesi Hastaneleri/Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezleri ve ozel sağlık kurumlarının zaafiyete duşmemesi icin gorev yaptıkları Universite Tıp Fakultesi Hastaneleri/Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezlerinden veya ozel sağlık tesisi yoneticiliğinden "ilgilinin gorevinden ayrılması halinde sağlık hizmetinde aksama olmayacağına" alacakları belgeyi ibraz etmeleri halinde hemen goreve başlatılabilecektir. Bahse konu belgeyi temin edemeyenler halen gorev yaptıkları sağlık kurumlarında calışmaya devam edeceklerdir."  Koronavirusle mucadele calışmakta olan universite hastaneleri ve ozel sağlık kurumlarının etkin bir şekilde sağlık hizmetlerini gormeye devam edebilmeleri amacıyla yururluğe konulan bu madde gereğince, bu kurumlarda/işyerlerinde calışan personelin calıştıkları kurum/ozel sağlık tesisi yoneticiliğinden "ilgilinin gorevinden ayrılması halinde sağlık hizmetinde aksama olmayacağına" dair bir belge alması gerekmektedir. Bu belgeyi hemen alabilenler, duyuruda belirtilen sure icinde gorevlerine başlayabilecektir. Bu belgeleri alamayanlar, pandemi ile mucadele eden sağlık kurumundaki gorevini yapmaya devam edecektir. 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 64 uncu maddesi, olağanustu durumlarda Sağlık Bakanlığına onemli yetkiler vermekte olup Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinin surdurulebilirliği acısından bu tedbiri almış bulunmaktadır.
  KAMU VEYA OZEL SAĞLIK KURUMLARINDA SAĞLIK HİZMETİ DIŞINDA BAŞKA BİR GOREV YURUTENLERİN DURUMU
  Pandemi Hastanesi olarak gorev yapmayan sağlık kurumları icin ise Duyurunun 15. maddesinde şu acıklama yer almaktadır:
  "14-Kamu veya ozel herhangi bir kurumda sağlık hizmeti dışında başkaca bir iş yuruten ve sozleşmeli pozisyonlara yerleşenlerin atamaları, diğer şartları taşımaları kaydı ile hemen yapılacaktır."
  Bu maddeye gore, kamu veya ozel sağlık kurumunda, sağlık hizmeti dışında bir iş yurutenler icin "ilgilinin gorevinden ayrılması halinde sağlık hizmetinde aksama olmayacağına" dair bir belge almasına gerek bulunmamaktadır. Bunlar, atama şartlarını taşımaları kaydıyla goreve başlatılacaktır.  Duyurunun tam metni icin tıklayınız..
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.