Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.668
  Konu
  4655
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.668

  Konu:4655

  Aldığı Beğeni:0  Hatırlanacağı uzere, 11 Ekim 2019 tarihli ve "9 Oğretim Gorevlisi Kadro İlanının 6'sı Kişiye Ozel" başlıklı haberimizde; Balıkesir Universitesi tarafından ilan edilen oğretim gorevlisi kadrolarında; ilan edildiği programla başvurabilecek bolumler arasında doğrudan ilişki olmadığı, bircoğunun belirli bir adayı tarif eder nitelikte ozel şartlar icerdiği, lisans alanı uygun olmasına rağmen yuksek lisans alanlarının alan dışı olduğu ve oğrenciler tarafından tercih edilmeyen programlarda kadro ilanlarının verildiğinden oturu ilgili yuksekoğretim kurumu tarafından ilanlarda duzeltme ya da iptal yoluna gidilmesini tavsiye etmiştik.
  Ancak, ilgili universite tavsiyelerimizi dikkate almayarak sureci devam ettirmesi sebebiyle, soz konusu kadrolardan buyuk bir coğunluğunda sınava sadece 1 (bir) aday katılmış ve yazılı sınav sonrası atanmaya hak kazanmıştır. Bu duruma da 15 Kasım 2019 tarihli haberimizde dikkat cekmiştik.
  İlk haberimizde gundeme getirdiğimiz durumlardan birisi de; Sındırgı Meslek Yuksekokulu Muhasebe ve Vergi Bolumu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programında ilan edilen Oğretim Gorevlisi kadrosuydu. Soz konusu ilanda; "Calışma Ekonomisi ve Endustri İlişkileri lisans mezunu olup, İktisat anabilim dalında yuksek lisans yapmış olmak." ozel şartıyer aldığı icin CEKO mezunu olup, bu alanda tezli yuksek lisans yapan adaylar ile İktisat Lisans mezunu olanların başvurularının engellendiğini, ilanın bu haliyle belirli bir adayı/adayları tarif ettiğini dile getirmiştik.
  Ayrıca, bir başka onemli noktanın ise, 2019 YKS Yerleştirme sonuclarına bakıldığında; 40 kontenjanı olan bu programa sadece 7 oğrencinin yerleştiğini, ek yerleştirmede ise sadece 2 oğrencinin kazandığını, bu haliyle toplamda 10 oğrenci bile yerleşmeyen 1 (bir) programa, oğretim gorevlisi ilanına cıkılmasının aynı zamanda kamu kaynağının israf edilmesi anlamına geldiğini ifade etmiştik.  Uyarılarımız kayda değer bulunmamış olacak ki, universite on değerlendirme surecinden sonra yazılı sınav aşamasını tamamlayarak oğretim gorevlisi kadrosuna atamayı tamamladı. Soz konusu sınava ilanın sınırlandırılmış olması sebebiyle yalnızca 4 (dort) kişinin başvurabildiğini ve ayrıca kazanan adayın ilgili universitenin mezunu olduğunu da belirtelim.
  Bu alım sureci tamamlandıktan sonra Balıkesir Universitesi birebir yukarıda bahsettiğimiz oğretim gorevlisi kadrosuyla aynı koşullarda ve aynı adlı programda farklı bir ilcenin Meslek Yuksekokulunda (Calışma Ekonomisi ve Endustri İlişkileri lisans mezunu olup, İktisat anabilim dalında yuksek lisans yapmış olmak) yeni bir oğretim gorevlisi kadrosuna daha alım yapmak uzere25 Mart 2020 tarih ve 31079 sayılı Resmi Gazete'de ilana cıkmıştır.
  Biraz oncede ifade ettiğimiz uzere, "Calışma Ekonomisi ve Endustri İlişkileri lisans mezunu olup, İktisat anabilim dalında yuksek lisans yapmış olmak." ozel şartıhem İktisat Lisans mezunlarını hem de CEKO yuksek lisans mezunlarını mağdur etmektedir.
  Burada eğer akademik bir rekabet isteniyorsa, en iyi oğretim gorevlisi alınması isteniyorsa ilan şu şekilde olmalıdır.
  "İKTİSAT VEYA CALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDUSTRİ İLİŞKİLERİ LİSANS MEZUNU OLMAK. BU ALANLARIN BİRİNDE TEZLİ YUKSEK LİSANS YAPMIŞ OLMAK."  Bu şekilde bir ilana iki bolumden herhangi birisinde lisans mezunu olmuş, ancak yuksek lisansını ister lisans eğitimini tamamladığı alanda, ister diğer alanda tamamlamış tum adaylar başvurabilecektir. Boyle bir ilana 4 kişi yerine 20-30 kişi başvuru yapar, nitelikli ve adil bir oğretim gorevlisi istihdamı yapılmış olur.
  Bu bağlamda, umuyoruz bu sefer Balıkesir Universitesine derdimizi anlatarak oğretim gorevlisi ilanında duzeltme yapmak suretiyle akademik rekabeti sağlamalarına vesile olmuş oluruz!
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.