Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.668
  Konu
  4655
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.668

  Konu:4655

  Aldığı Beğeni:0  Aile, Calışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zumrut Selcuk, yeni tip koronavirus (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 20 Eylul 2020'ye ertelenen Engelli Kamu Personeli Secme Sınavı'na (2020-EKPSS) ilişkin, "Sınavın ertelenmesi, sınav iceriğine ilişkin bir değişikliğe neden olmayacak." ifadelerini kullandı.
  Bakan Selcuk, yaptığı yazılı acıklamada, Olcme, Secme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (OSYM), 26 Nisan 2020'de yapılması planlanan EKPSS'nin 20 Eylul 2020'de yapılmasına karar verilmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.
  Selcuk, 20 Eylul 2020'de gercekleştirilecek EKPSS ile adaylara engel gruplarına ve oğrenim duzeylerine uygun genel yetenek ve genel kultur testleri uygulanacağını hatırlattı.
  Sınavda adayların engel durumuna uygun materyal ve okuyucu-işaretleyici desteği sağlanacağını vurgulayan Selcuk, "Sınavın ertelenmesi, sınav iceriğine ilişkin bir değişikliğe neden olmayacak." ifadesini kullandı.  Adaylara engel gruplarına gore "Genel Engelli Testi", "İşitme Engelli Testi" ve "Zihinsel Engelli Testi" olmak uzere 3 ayrı test uygulanacağını dile getiren Bakan Selcuk, sınavda az goren adayların isteği doğrultusunda 16 ve 18 punto soru kitapcığı, soru kitapcığını okuyamayan ya da cevap kağıdını işaretlemekte zorluk ceken gorme engelliler, CP hastaları ve zihinsel engelliler icin okuyucu/işaretleyici yardımı verileceğini aktardı.
  Tekerlekli sandalye kullanıcısı adayların erişilebilir sınav merkezlerinde sınava girmesinin sağlanacağını ifade eden Bakan Selcuk, şunları kaydetti:
  "İlk kez 2012'de yapılan Engelli Kamu Personeli Secme Sınavı ve kura usulu yerleştirmeler ile toplam 11 yerleştirme doneminde 36 bin 850 engelli bireyin kamu kurumlarına yerleştirme işlemleri yapıldı. 2002'de 5 bin 777 olan kamuda calışan engelli memur sayısı, bugun yaklaşık 11 katına cıkarak 56 bin 402'ye yukseldi."
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.