Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  MimarMühendis
  Mesaj
  86
  Konu
  86
  Üye Avatarı

  Mesaj:86

  Konu:86

  Aldığı Beğeni:0

  Son zamanlarda hayatımız hiç olmadığı kadar stres dolu ve iş hayatı, yapmamız gerekenler, aile hayatı ve daha çok iş nedeniyle arada bir nefes almamız gerektiğini unuttuğumuz anlar olmuyor değil. İşte burada meditasyon devreye giriyor.

  Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon

  Ne düşündüğünüzü biliyoruz, ''Bu kadar yoğunken bir de meditasyon yapacak zamanı nereden bulayım?'' diyorsunuz ama bilmediğiniz bir konu var, meditasyon sadece bir plajda saatlerce bağdaş kurup da yapabileceğiniz bir şey değil...
  Meditasyona başlamak için asla çok geç değildir. İşte size nasıl kolayca meditasyon yapabileceğiniz hakkında ipuçları:

  Meditasyon nedir?

  Eğer daha önce hiç meditasyon yapmayı denemediyseniz, bunun garip bir sanat alanı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz.
  Gerçek şu ki, herkes meditasyon yapabilir. Hatta belki bunu daha önce hiç fark etmeden yapmış bile olabilirsiniz!
  En basit açıklamasıyla meditasyon, bir objeye odaklanmak ve onun farkında olmak durumudur. Bu genellikle bir mantra (bir sözcük ya da sözcük öbeği), bir görüntü ya da nefes alışverişidir.
  Meditasyon, yaptığınız her şeyi bir dakikalığına kenara bırakıp tamamen, o andaki, kendinize odaklanma durumudur.
  Bunu yapmak için havalı aletlere ihtiyacınız yoktur. Meditasyonu her yerde yapabilirsiniz. Tabii ki bulduğunuz yer sessiz bir yer olursa işiniz daha kolaylaşır.
  Eğer siz meditasyona yeni başlayanlardansanız, sizin için en kolayı nefesinize odaklanarak yapacağınız meditasyon olacaktır.

  Basit bir egzersiz

  Kendinizi stres altında hissettiğinizde ya da sadece düşüncelerinizi ve odağınızı yenilemek istediğinizde, kendinize bir dakika ayırın ve şu basit meditasyon egzersizini yapın;
  Rahat bir şekilde oturun, sırtınız düz olsun, gözlerinizi kapatın, ellerinizi baldırlarınızın üzerine bırakın ve dikkatinizi nefes alışverişlerinize verin. Nefesinizin burun deliklerinizden içeri dolup, sonra da dışarı çıktığınız hissedin.
  Bunu yaparken özellikle fazla derin nefesler almanıza gerek yok. Normal nefes alış ve veriş ritminizi kullanmanız yeterli olacaktır.
  Bu egzersizi yaparken, zihniniz başka yerlere gider veya hayal kurmaya başlarsanız, kendinizi toparlayın ve tekrar nefes alış verişinize odaklanın.
  Önemli olan o anda ne olduğuna odaklanmanızdır; oturuyor ve nefes alıyorsunuz. Sizi bekleyen toplantıyı, yapmanız gereken ve yavaş yavaş geciken işi veya ne içmek istediğinizi düşünmeyin.

  Söylentileri çürütmek

  Meditasyonun sizin inançlarınızla bir alakası olmadığını aklınızdan çıkarmayın ve insanların sandığı kadar zor bir şey olmadığını bilin.
  İnsanlar, sıklıkla, meditasyonun aklınızı tamamen boşaltacağına inanarak yanlışına düşerler ama ne yaparsanız yapın bunu tamamen gerçekleştirmek imkansızdır.
  Meditasyon size, boş bir zihin değil, açık bir zihin sağlar.
  Bir diğer yalnış bilgi de, meditasyon yapmak için illa ki lotus pozisyonunda ya da bağdaş kurarak oturmanız gerektiğidir. Aslında bunu yapmak zorunda değilsiniz.
  Meditasyonu daha ileriye taşımak
  Eğer meditasyon hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız, araştırma yapmaya başlamak ve konu hakkında kitaplar okumak sizin için iyi bir fikir olacaktır.
  Ya da araştırma yapmak ve kitap okumak size göre değilse, bir kursa yazılabilir ve profesyonel yardım alabilirsiniz.

  Meditasyonun faydaları

  Meditasyon stresi azaltmaya yardımcıdır ve böylece fiziksel ve psikolojik sağlığınızı da korumanızı sağlar.
  Araştırmalar, düzenli meditasyona başladıktan yalnızca birkaç hafta sonra kişinin, meditasyonun faydalarını hissetmeye başladığını gösteriyor.

  Siz de sürekli stresli olmaktan şikayetçiyseniz veya biraz rahatlamak istiyorsanız, düzenli meditasyon yapmanızı öneririz. Yukarıda bahsettiğimiz basit yöntemlerin bile etkili olacağından şüpheniz olmasın.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.