Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  MimarMühendis
  Mesaj
  86
  Konu
  86
  Üye Avatarı

  Mesaj:86

  Konu:86

  Aldığı Beğeni:0  Tanım olarak, bir konuya yüksek seviyede konsantre olma ve bu konuda talimatları yerine getirme isteğine hipnoz deniyor.

  Sigara içme, obezite gibi sorunlarda, duygusal gerilimlerde ve bazı tıbbi durumlarda işe yarayabiliyor.

  1.Gözlerinizi kapatıp düşüncelerinizden kurtulmayı deneyin. Başlangıçta düşünmemenin zor olduğunu göreceksiniz. Kafanızda sürekli fikirler dolaşacak. Dikkatinizi toplayın. Bir süre sonra düşünceler çıkıp gidecektir.

  2.Parmaklarınızdaki basıncı hissedin. Bu basıncın dokunulabilir olduğunu, belli bir rengi ve şekli olduğunu düşünün. Sonra bu şekillenmiş basıncın vücudunuzdan ayrılıp sizden uzaklaştığını hissedin. Bu uzaklaşma sürecinde bir sis hayal edebilirsiniz. Bu sayede gerginliğiniz azalır.

  Yavaş yavaş ve teker teker vücudunuzun bütün bölümlerini serbest bırakın. Vücudunuz ve kafanızdaki her şey bir anda serbest kalacaktır.

  3.Yavaş ve derin nefesler alın. Nefes verirken vücudunuzdaki gerginliğin siyah bir bulut içinde sizi terkettiğini hayal edin. Nefes alırken, havanın hayat ve enerjiyle dolu ışıklı bir güç olarak size döndüğünü düşünün.

  4.Şu anda tamamen sakinleşmiş durumdasınız. 10'dan geriye doğru sayacağınızı kendinize söyleyin. Her numarayı beyninizde iyice resimleyin. Numaralar büyük olabilecekleri gibi, altın renginde veya aklınıza gelen başka şekillerde de olabilirler. Her numaradan sonra kendi iç dünyanıza gireceksiniz. İsterseniz bütün çevreyi de hayal ederek 10 basamaklı bir merdivenden indiğinizi düşleyebilirsiniz.

  5.(Altın kural) İşte şimdi sizi etkileyen problemi çözmenin zamanı. Kendinizle konuşmaya başlayın. İstediğiniz kadar bu konuda kendinizle konuşabilirsiniz ama devamlı pozitif cümleler kurarak. Çünkü iç dünyanız olumsuz cümleleri umursamaz.

  6.Yeterince konuştuğunuzda, kendinize O'dan 10'a kadar sayacağınızı söyleyin. Saymayı tamamladığınız zaman yavaş yavaş normal halinize döneceksiniz. Sayarken numaraları yine detaylı biçimde resimleyerek hayal edin.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.