Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  MimarMühendis
  Mesaj
  86
  Konu
  86
  Üye Avatarı

  Mesaj:86

  Konu:86

  Aldığı Beğeni:0

  Eisenhower Matrisi, zamanın etkili yönetimi hakkında birçok insana yardımcı olmuş, zamanın en iyi modellerinden biridir.

  Bazen iş bazen de sosyal hayatımızda zamanı doğru yönetemediğimiz için aksaklıklar yaşadığımız oluyor. Özellikle günümüzde olması gerekenden daha fazla yoğun geçen iş hayatı nedeniyle insanlar, ne kendilerine ne de sevdiklerine vakit ayıramaz hale gelmiş durumda. Aslında bu tarz durumlarının asıl nedeni yanlış zaman planlamasından kaynaklanıyor. Doğru ve etkili bir zaman yönetimi ile pek çok insan hem işine hem de sosyal hayatına rahatlıkla vakit ayırabilecek hale gelebilir.

  Yanlış işlere gereğinden fazla vakit ayırdığımız için asıl işlerimiz aksıyor ve bu nedenle pek çok zaman zor durumda kaldığımız oluyor. Hayatımızda yaşadığımız bu tarz sorunların aslında çözümü oldukça basit. Çözüm Eisenhower matrisi modelinden geçiyor.

  Yapacağınız işlerin ve üzerinize düşen görevlerin planlamasını yaparken önem sırasına göre sıralandırmamız gerektiğini söyleyen Eisenhower Matrisi, önemsiz işlerle kıymetli işler için gerekli olan vakti harcamamamız gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda bu model, bu alanda yapılan en sade ve en anlaşılır model olarak da biliniyor.

  ABD’nin eski başkanı Dwight D. Eisenhower tarafından geliştirilen bu model, koordinat sistemi üzerinde yapılması gereken işleri önemine göre 4 çeyreğe ayırarak hangi işe ne kadar ve hangi öncelikle yaklaşmanız gerektiğini anlatıyor.

  Eisenhower matrisine göre yapılacak görevler, acil, acil değil, önemli, önemli değil olmak üzere 4 kategoriden oluşuyor.

  1- Acil – Önemli

  Eisenhower matrisine göre tüm işlerinizi olduğu gibi bırakıp acilen halletmeniz gereken işler bu kategoriye giriyor. Kriz durumları için varolan bu kategorideki işleri asla ertelememeli ve dikkate almamazlık yapmamalısınız.

  2-Acil Değil – Önemli

  Hayatınızın önemli kararları ve geleceğinizi inşa edecek işleriniz bu kategori altında toplanıyor. Hemen yarın bitirilmesi ve kısa vadede sonuç vermesi muhtemel olmayan bu işler için adımınızı hemen atmalı ve zamanınızın önemli kısmını bu işlerinize ayırmalısınız.

  3-Acil – Önemsiz

  Bu kategoride daha çok başkası için yapmanız gereken işler vardır. Bu işleri aksatmak özellikle iş hayatınızı olumsuz etkiler. Yapabilecek herhangi birine devredip düzenli kontrol ederek bu görevleri yerine getirebilirsiniz.

  4-Acil Değil – Önemsiz

  Bu işleri sadece boş vakitlerinize almalısınız. Yaparsanız iyi ama yapmasanız da bir şey kaybetmeyeceğiniz görevler bu kategoridedir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.