Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  MimarMühendis
  Mesaj
  86
  Konu
  86
  Üye Avatarı

  Mesaj:86

  Konu:86

  Aldığı Beğeni:0

  Empatik insanlarda, manyetik bir şeyler vardır; insanları kendilerine çeken bir güce sahiptirler. Size açılan bu insanlar, bunu neden yaptıklarını bilmezler – zaten önemli de değildir. Aşağıdaki 16 madde ile empatik insanların en belirgin özelliklerini açıklıyoruz.

  1- Sıklıkla “çok hassas” ya da “çok duygusal” oldukları söylenir

  Empatikler, “çok” şu ya da “çok” bu değildirler. Başkalarının fazla duygusallık olarak tanımladıkları şey, yalnızca duygularla temas halinde olma durumudur.

  2- Yalan duymaktan hoşlanmazlar

  Empatik insanlar, karşılarındaki kişinin yalan söylediğini bir bakışta anlayabilirler. İnsanların çoğu, kendilerine yalan söylenilmesinden nefret eder; ancak bir empatik için durum çok daha vahimdir.

  3- Negatif görüntülerden doğrudan etkilenirler

  Empatikler açısından, bir şeyi “hissetmemek” adeta imkânsızdır. Haberler, sosyal medyadaki şiddet hikâyeleri... Bunlardan mümkün olduğunca kaçınırlar. Dünyadaki acıların gayet farkındadırlar ve bunları her gün yüreğinde hissederler.

  4- Kalabalıklarda bunalırlar

  Empatikler, her türlü kişilik türünü kapsarlar. İçekapanıklık, dışadönüklük, her ikisi de bir arada mevcuttur. Ama yine de en dışadönüğü bile kalabalıkta kolaylıkla bunalır.

  5- Mutluluğu, iyileşme aracılığıyla bulurlar

  Empatikler, yardım için yanınızdadır; size, iyileşmeye doğru rehberlik ederler. Tüm tavsiyelerinde olduğu gibi, bunları hayatınızı dâhilettiğiniz sürece, yardımcınız olurlar.

  6- Uyarıcılara ve ilaçlara farklı şekilde tepki verirler

  Kahve, çay, soda ya da enerji içeceği; kafein içerikli içecekler, daha kaygılı ve daha tedirgin hessetmelerine yol açar. Tecrübe ettikleri sayısız nahoş yan etki sebebi ile ilaç kullanmaktan da mümkün olduğunca kaçınırız.

  7- Kendinleri dışında kimse olamazlar

  Eğer dürüstlük ve gerçek arkadaşlık arıyorsanız, bulmanız gereken kişiler empatiklerdir. Kim olduklarını bilirler ve ileride olacakları kişiyi şimdiden kucaklarlar.

  8- Neler yaşadığınızı bilirler, çünkü bunları sizinle birlikte yaşarlar

  İyi hissetmiyorsanız, bunaltıcı bir üzüntü ve bunalım halindeyseniz ya da tedirginseniz, tüm bunları sizinle birlikte empatik arkadaşlarınız da yaşar. Empatiklerin değer verdikleri kişilerle aralarında bir bağ vardır.

  9- Hayvanlarla aralarında özel bir bağ vardır

  Empatikler, hayvanlara ‘sahip’ olmazlar; evcil hayvanları yoktur. Aile üyeleri vardır. Vahşi doğadaki hayvanlara baktıklarında, mükemmel ve saf ruhlar görürler. Herkesle olduğu gibi, onlarla da sohbet ederler.

  10- Genelde yorgun ve bitkindirler

  Empatikler yalnızca kendi kişisel duygularıyla ve zihinsel sorunlarıyla uğraşmazlar; herkesin sorunları ile ilgilenirler. Her gün insanların yanındadırlar; çevresindekilerin tecrübelerini özümser, işler ve rahatlarlar.

  11- Tavsiyelerini istediğiniz zaman, söylediklerine kulak vermeniz gerekir

  Empatikler, söylediğiniz her kelimeyi dinliyorlar ve kendilerini sizin yerinize koyup samimi tavsiyeler veriyorlar. Aslında size, yapmanız gerektiğini zaten bildiğiniz şeyleri söylüyorlar. O nedenle tavsiylerini ya alın ya da sormaktan vazgeçin.

  12- Dikkatleri kolaylıkla dağılabilir

  Çevrelerine olan aşırı hassasiyetlerinden kaynaklı olabilir ancak empatikler, odaklarını kolaylıkla yitirip dikkat kaybı yaşamaya meyillidirler. Bunun iyi bir yanı var: Empatikler, çoğu insanın fark etmeye vakit bile ayırmadığı küçük şeyleri fark eder ve takdir ederler.

  13- Narsisizmden ciddi olarak nefret ederler

  Empatikler, bir narsisti 1 km öteden saptayabilirler.

  14- Belirli seslere aşırı derecede hassaslardır

  Tiz bir ses, hafif bir vızıltı ya da yüksek sesler, empatiklarin canını sıkabilir. Yalnızca seslere değil, aynı zamanda da dokulara, kumaşlara ve parlak ışıklara karşı da duyarlıdırlar. Hafif sesleri, yumuşak dokunuşları ve hassas tatları yoğun bir şekilde hissederler.

  15- Mükemmel dinleyicidirler

  Önemsiz görünen şeylerden, değişim yaratan büyük olaylara; empatiklere hayatınızdaki her şeyi anlatabilirsiniz. Empatikler, dinlemekten fazlasını yapacaklardır – maceranızda size eşlik edecek, tüm iniş çıkışları sizinle birlikte tecrübe edeceklerdir. Dahası, yargılanma konusunda endişe duymanıza gerek olmayacak çünkü sizi incitmek değil, size yardımcı olmak isterler.

  16- Elektronik cihazlar, empatiklerin yanında farklılaşır

  Evet, kulağa biraz tuhaf gelecek; ama oluyor işte. Elektronik cihazlar, empatiklerin yanındayken yaramazlık yapmaya başlıyorlar. Bilgisayarlar bozuluyor, arabalar arıza yapıyor, telefonların şarjı bitiyor.


Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.