Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Gizemli
  Mesaj
  133
  Konu
  133
  Üye Avatarı

  Mesaj:133

  Konu:133

  Aldığı Beğeni:1

  Çamlıhemşin ilçe merkezinin 15 kilometre güneyindeki Zil Kalesi, Fırtına Deresi’nin batı yamaçlarında kurulmuştur. Sarp kaya kütlesi üzerine inşa edilen Zil Kalesi, dere yatağından 100 metre, denizden ise 750 metre yüksekliktedir. Bölgenin en dikkat çekici tarihî eserlerinden olan Zil Kalesi, Varoş Kalesi, Ciha ve Kız Kalesi gibi hem bölgenin hem de Bayburt’a kadar ulaşan kervan yolunun güvenliğini sağlamak için kurulmuştur. Bölgenin Osmanlı tarafından fethedilmesinin ardından Zil Kalesi güvenlik amacıyla kullanılmaya devam etmiş ve Kale-i Zir olarak anılmıştır. Zil Kalesi’nin yapıldığı net olarak bilinmemekle birlikte 14. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde bulunan Zil Kalesi iç kale, dış ve orta surlardan oluşmaktadır. Kale’nin dış kısmına kuzeybatı yönünde bulunan bir patika yardımıyla ulaşılmaktadır. Orta surlara bir teras yardımıyla çıkılırken, bulunan ikinci kapıyla iç kaleye geçilmektedir. Orta kalede şapel, muhafız binası ve baş kule gibi önemli bölümler bulunmaktadır. Rize Kalesi’nden sonra bölgedeki en yüksek kale olan Zil Kalesi yerli ve yabancı turistlerin Doğu Karadeniz’de en çok ziyaret ettiği yerlerin başında gelmektedir.

  Zil Kalesi’ne giriş ücreti 3 TL olmakla birlikte 18 yaş altı ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için giriş ücretsizdir. Zil Kalesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olmadığından Müzekart geçerli değildir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.
     
Sohbet Kolay Sohbet Sohbet Kolay Sohbet Chat ekolay Kolay Chat Tarz Sohbet Sohbet Kolay Sohbet kolay chat