Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Gizemli
  Mesaj
  133
  Konu
  133
  Üye Avatarı

  Mesaj:133

  Konu:133

  Aldığı Beğeni:1
  Tabakhane ve Zağnos Vadisi tepesine kurulu olan Trabzon Kalesi’nde surların Roma döneminde MÖ 4. yüzyıla dayandığı söyleniyor. Burada bulunan surlar Yukarı Hisar, İç Kale, Orta Hisar ve Aşağı Hisar’dır. Trabzon’daki en eski ve en iyi korunmuş yapılar arasında yer alan Trabzon Kalesi aynı zamanda turistik alanlar arasında da en popüler yerlerdendir. Yapıldığı dönemde Yukarı Hisar Kalesi’nin içerisinde imparator ve ailesi, soylular ve prensler ikamet edermiş. Kale’nin yapımına ait plan ve krokiden de anlaşılacağı gibi yine bu bölümün içerisinde hipodrom, hamam, tiyatro binası ve cephanelik de bulunuyormuş. Evliya Çelebi de Trabzon seyahati sonrasında Trabzon Kalesi’nden şu sözleriyle bahsediyor;


  “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer derin bir hendeği vardır ki 77 adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde cami, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehaneleri vardır”.

  Araklı ilçesinde bulunan Kale’yi ziyaret etmek için hafta içerisinde sabah veya öğleden sonra gitmenizi tavsiye ederiz, çünkü 17.00’den sonra Kale’ye ziyaretçi alınmamaktadır.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.
     
Sohbet Kolay Sohbet Sohbet Kolay Sohbet Chat ekolay Kolay Chat Tarz Sohbet Sohbet Kolay Sohbet kolay chat