Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Gizemli
  Mesaj
  133
  Konu
  133
  Üye Avatarı

  Mesaj:133

  Konu:133

  Aldığı Beğeni:1

  Eskişehir gezilecek yerler içinde atlanmaması gereken en önemli yapılardan biri ise kuşkusuz Midas Anıtı'dır. Frig kaya fasadlarının en görkemli örneği olan bu yapı Midas şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır. İlk olarak 1800 yılında keşfedilerek çizimi yapılan kaya, Frig fasadlarının genel görünüşü hakkında fikir veren ilk çizim olması nedeniyle özel bir yere sahiptir. 1834’de yapılan anıtın gravürü ise aslına uygun ve tüm görkemini yansıtan ilk ve tek gravürdür. Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigce yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı "Yazılıkaya" olarak adlandırmıştır.
  Doğuya bakan anıt 17 metre yüksekliğinde, 16,50 metre genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1,20-1,80 metredir. Cephe duvarı geometrik motiflerden oluşan zengin bir bezeme ile süslü olan Anıt’ın merkezinde kapıyı simgeleyen büyük bir niş yer alır. Burası dinî törenler sırasında içine tanrıça Matar’ın heykelinin yerleştirildiği en kutsal bölümdür. Anıtın üzerinde Frigce yazıtlar vardır.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.