Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Gizemli
  Mesaj
  133
  Konu
  133
  Üye Avatarı

  Mesaj:133

  Konu:133

  Aldığı Beğeni:1  İç Anadolu bölgesi ekonomik yönden gelişmekte olan bir bölgemizdir. Enerji üretimi yönünden oldukça zengindir. Hirfanlı ve Sarıyar hidroelektrik barajları bu üretimi üslenmektedirler. Ankara, Konya, Kayseri, Sivas, Eskişehir ve Kırıkkale endüstri merkezlerindendir. Eskişehir’de lüle taşı üretimi, şeker fabrikası, uçak fabrikası, DDYmotor fabrikası; Konya’da mermercilik, Seydişehir Alüminyum Fabrikası; Kayseri’de şeker fabrikası; Divriği’de demir-çelik fabrikası; Kırıkkale’de makina kimya ve silah sanayi mevcuttur.

  Türkiye’nin tahıl üretiminin büyük bir bölümü bu bölgemizdedir. Buğday, arpa ve yulaf başlıca tahıldır. şekerpancarı üretimi de oldukça yaygındır. Sınırlı da olsa; sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Özellikle Sakarya ve Kızılırmak boyunca ekime elverişli geniş tarım alanları vardır. Hayvancılık köylülerin gelir kaynaklarının başında gelmektedir. Özellikle son yıllarda gelişen üretim sistemiyle küçük ve büyük baş hayvancılıkta ilerlemeler kaydedilmiştir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.