Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.727
  Konu
  4714
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.727

  Konu:4714

  Aldığı Beğeni:0  TASARIMCI SELMA CİLEK, YENİ KOLEKSİYONUNU VE KENDİSİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLERİ TAKİPCİLERİ İLE PAYLAŞTI!..


  Tasarımlarına herkesi hayran bırakan guzel ve başarılı tasarımcı Selma Cilek guneş, deniz, kum uclusunden esinlenerek hazırladığı kolakesiyonundan en ozel parcalarla objektiflerimize poz verirken moda seruvenini ve işine ne kadar tutkuyla bağlı olduğunu da bizlere anlattı…
  Herkes oldukca yakından tanıyor ve takip ediyor ama sizi kendinizden dinleyebilir miyiz biraz?
  Son dort yıldır hayatımın ve enerjimin neredeyse tamamını işime veriyorum, tamamen iş odaklı bir yaşantım var diyebilirim. Surekli, yeni ne yapabilirim, nasıl bir adım daha ileri gidebilirim diye duşunup hareket ediyorum. Daha yolun başında olduğumu duşunuyorum ve acele etmeden, ufak ama emin adımlarla ilerlemek istiyorum. İş, ev ve sevdiklerim arasında gecen sade bir hayatım var. Spor; hayatımın her zaman bir parcası, akşamları iş stresimi spor yaparak atıyorum, seyahat etmeyi cok seviyorum ve her seyahatimi mutlaka bir iş seyahatine donuşturmeyi başarıyorum. Ya yeni bir mağaza keşfedip satın almacısıyla bir toplantı ayarlıyorum ya yeni kumaşlar satın alıyorum ama mutlaka bir ucundan işi yakalıyorum. Yoksa, kendimi tatil yaptığım icin suclu hissediyorum.

  Tasarımcılık fikri nasıl ortaya cıktı ve bu kadar fark yaratan başarılı cizgilere nasıl ulaştınız?
  Tasarımcılık fikri universtede yaşadığım bir olaydan sonra ortaya cıktı aslında. Bir yılbaşı gecesi icin en yakın arkadaşımla aynı elbiseyi aldığımızı fark ettik. Birimizin farklı bir şey giymesi gerekiyordu. Ben de o anda kendim kumaş alıp aklımdakını diktirmeye karar verdim. Kendim icin tasarladığım elbise herkes tarafından inanılmaz beğenildi. Hatta sonrasında Neslişah Alkoclar bir davette benden rica edip o elbiseyi giyince, elbise ertesi gun tum gazetelerde manşetteydi. İnanılmaz rağbet gordu ve ben bir anda İstanbul’dan siparişler alırken buldum kendimi. Sonrasında bu fikir hoşuma gitti ve bunun eğitimini almaya karar verdim. Şimdi yeni şeyler tasarlamayı seviyorum, yaptığım şeylerin fark yaratmasını istiyorum ve bu yuzden cok calışıyorum, cok fazla şeyden ilham alıyorum.
  Neler oluyor ilham kaynağınız?
  Tasarımlarımın ilham kaynakları surekli değişiyor. Her şeyden ilham alabiliyorum. Bazen yerde gorduğum bir taştan, bazen de tropik bir balığın renk kombinasyonundan… Aklınıza nereden, ne geleceği hic belli olmuyor. Ben artık etrafımdaki objelere hep o gozle bakıyorum, renkleri şekilleri bana ilham verebiliyor.
  Koleksiyonlarınızı hazırlarken hikayeleri nasıl, nelerden yola cıkarak oluşturuyorsunuz?
  En son satış sunduğum İlkbahar - Yaz 2016 koleksiyonumun teması okyanus. Denizdeki dalgalardan esinlenip desenler ortaya cıkardık, kumlardan esinlenip eteklerimizin kesimlerini değiştirdik. Guneş, deniz, kum uclusunun renk tonlarıyla ilerledik ve ortaya sıcacık, yazı cağrıştıran farklı bir koleksiyon cıktı.
  Yurt dışında hangi calışmalarda imzanız var?
  Yurt dışında ilk iki yıl cok yoğun calışmalar yaptım, her sezon Paris’te duzenlenen Tranoi Fuarı’na katıldım, kendim showroom actım, bir suru etkinliğe katıldım. Fakat son bir yıl biraz Turkiye odaklı calışmaya ve yurt dışında daha yavaş ilerlemeye karar verdim. Şu an calıştığım bir showroom var ve her Paris Moda Haftası’nda yeni koleksiyonumu tanıtıyorum. Satış noktalarım da devam ediyor. Onumuzdeki sezon da Londra’da defile yapmayI planlıyorum. Hedefim Londra marketi.
  Tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?
  Tarzımı sade şıklık olarak tanımlıyorum. Hicbir zaman abartıya kacmayı sevmedim. Bu yuzden hep duz kumaşlar kullanıp detaylarla dikkat cekici hale getirmeyi tercih ettim. Bu yuzden tarzımı kısaca, sade şıklık olarak tanımlayabilirim.
  Stil sahibi olmak icin nelere dikkat etmek gerekiyor?
  Stil sahibi olmak icin en onemli şey; icinde kendinizi guzel hissettiğiniz şeyleri tercih etmeniz. Sadece moda olduğu icin kendinize yakışmayan bir parca tercih ediyorsanız stil sahibi olmak mumkun değil. Farklı parcaları, farklı şekilde harmanlayıp kendine ozgu bir şekilde kullanarak onu da kendine yakıştırmak stil sahibi olmak icin yeterli bence.
  Ufukta yeni projeleriniz var mı? Bu sene hangi markalarla iş birlikleriniz olacak, kimler icin koleksiyon hazırlayacaksınız?
  Ufukta cok buyuk iki proje var, fakat şimdilik surpriz olarak kalsın. Onlar dışında Cilek Mobilya icin bebeklere ozel bir tasarım yapıyorum, onu hayata gecirmek uzereyiz. Bu yılki diğer onemli ve buyuk projem ise, Londra’da duzenlemeyi duşunduğum İlkbahar - Yaz 2017 koleksiyonumun defilesi. Şu an calışmalar devam ediyor, eğer her şey yolunda giderse Eylul ayında Londra moda haftasında bir defile yapmayı planlıyorum.
  Bir gununuz nasıl geciyor, zamanınızı nasıl yonetiyorsunuz?
  Gunler cok hızlı geciyor, ozellikle koleksiyon hazırlığına girdiğim donemlerde. Şu aralarda dediğim gibi yeni koleksiyonunun calışmalarına başladım. Gunduz uyanır uyanmaz ofisteyim, once uretimi kontrol ediyorum, sonra gunumun geri kalanını kendi ofisimde araştırma ve cizim yaparak geciriyorum, akşamları da eve gidip spor yapıyorum. Zaten tum bunlardan sonra da dışarı cıkmaya pek halim kalmıyor acıkcası. Zaten cok evcimen bir insanım, ozellikle İstanbul’da zamanımın coğunu evimde geciriyorum, hafta sonları her fırsatta yurt dışına cıkmaya calışıyorum.
  Başarılı bir tasarımcı olmak isteyen genclere oncelikli olarak neler tavsiye ediyorsunuz?
  Her şeyden once bu işin eğitimini mutlaka alsınlar, cunku gunumuzde ozellikle de Turkiye’de son birkac yıldır herkes tasarımciı. Okulu bitiren her genc kız kendini ya takı ya da moda tasarımcısı olarak adlandırıyor. Bu iş dışarıdan gorunduğu gibi kolay değil, bu yuzden benim tavsiyem mutlaka iyi bir moda okulunda eğitim almaları, sonra da bu işin mutfağında biraz zaman gecirmeleri. Kesinlikle staj şart, ne kadar eğitim de alsanız onu pratiğe dokmediğiniz surece yeterli olamazsınız.
  ucankus.com
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.