Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.655
  Konu
  4642
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.655

  Konu:4642

  Aldığı Beğeni:0  Goz vucudun da aynası aslında… Gozlerinin icine bakıp “vucut tansi­yonunuz yuksek sanırım” dediğim bir tonton hastam beni kahin ilan etmişti. Cunku dediğim cıktı. Ama sonra torununun universite sınavında kac puan alacağını bilemedim!
  Yuksek tansiyon gozde de etkili olabilir mi?
  Goz damarları birleşik kaplar sistemi gibi tum vucut dolaşımının bir parca­sı olduğu icin goz damarları da yuksek tansiyondan etkilenebilir.
  Yuksek tansiyon gozde ne gibi sorunlara yol acabilir?
  Goz icindeki damarlar vucudun en ince caplı damarları olduğu icin basınc deği­şikliklerine en duyarlı damarlardır, he­men etkilenirler. Once toplardamarlar genişler, atardamarlar daralır. Sonra goz icinde kanama ve beslenme bozukluk­ları olabilir; tıpkı şeker hastalığına bağlı goz sorunlarında olduğu gibi.
  Gozleri hareket ettiren kaslarda, ve yuz kasları nı besleyen damarlarda da tıkanıklık olabilir.
  Goz siniri de aclıktan dolayı şişebilir (Afrikalı ac cocukların şişkin karınlarını du­şununuz). Goz icindeki atar veya toplardamarlarda ya da goz sinirini besleyen atar veya toplardamarlarda tıkanıklık olabilir.
  Yuksek Tansiyonluların Goz Acısından Dikkat Etmesi Gereken Noktalar Nelerdir?
  * Asla ilacınızı hekim soylemedikce bırakmayın. İlacı bırakınca tansiyon yine yukselir.
  * Buyuk tansiyonun sınırı yaşa gore değişir ama kucuk tansiyon asla 9′u gecmemelidir.
  * Gecici gorme kaybı, kararması olursa tansiyonunuzu olcun. Bunlar yuk­selme işaretidir.
  * Gozde kanama olursa tansiyonunuzu olcun. Bu, yukselme işaretidir.
  * Tansiyon hastalan 10 yıla kadar yılda bir kez, 10 yıldan sonra her 6 ayda bir goz muayenesi olmalıdır.
  * Tansiyon ilacınızı şart değilse akşam almayın, şartsa erkence almaya calışın.
  * Tansiyonunuzu kendiniz olcmeyi oğrenin.
  Yuksek tansiyonun gozdeki etkileri tedavi edilebilir mi?
  Eğer tansiyon normale duşerse ve geri donulmez değişiklikler meydana gelmemiş­se tedavi edilebilir. Tedavinin bir parcası da kan sulandırıcı Aspirin gibi ilaclardır.
  Tansiyon ilaclarının kullanım şekli gozu etkileyebilir mi?
  Evet, ozellikle gece alınanlar. Bir sabah kalktığında aniden bir gormesini kaybet­tiğini anlayan o kadar cok, o kadar cok ileri yaşta hastam var ki, neredeyse ileri yaştakilere gece uyumayın diyeceğim. Esas sorun uykunun kendisi veya suresi de­ğil, vucut tansiyonunun normalde sabaha karşı duşmesidir. Şoyle duşunun, tansi­yon zaten sabaha karşı duşer, cunku uyku nedeniyle kanın tam basıncla vucutta dolaşması gerekmez. Ama eğer kişinin hipertansiyonu varsa ve tansiyon ilacını ge­ce almışsa o zaman tansiyon sabaha karşı tehlikeli duzeye kadar inebilir ki, bu da goz damarlarında tıkanma ile uyanmanın nedenidir.
  Yuksek tansiyonun gozdeki etkileri erken donemde anlaşılabilir mi?
  İlk işaret gozde kıpkırmızı kanama olabilir. Kucuk tansiyon 9′u gecince olur. Bu olmaksızın da, erken donemde tansiyonun yuksek olduğu goz icine bakılarak anlaşılabilir (ta­bii ki ne kadar yuksek olduğu değil). Coz vucudun aynası denmesinin nedenlerinden biri de budur. Ozel ışıklı aletlerle gozun icine bakılarak goz damarlarının durumu incelenebilir ve durumlarından vucut tansiyonunda sorun olduğu anlaşılabilir.
  Kıpkırmızı goz: Gozun akında bu şekilde bir kanama aslında goz acısından bir tehlike taşımaz.
  Duşuk tansiyon da gozde sorun oluşturabilir mi?
  Her duşuk tansiyonu olanda gozde sorun olmaz. Ama ozellikle parmak ucların­da devamlı soğukluk ve solukluk olan, sık migren geciren, sık baş donmesi olan kişilerde kan yeterince basıncla goze ulaşamayabilir ve yine damar tıkanıklıkla­rı olabilir. Bu kişilerde gozici basıncı normal de olsa fazla gelebilir. Hatta normal basınclı glokom hastalığı olabilir. Bu yuzden bazen normal basınclı glokom has­talığı olmaksızın normal olan gozici basıncını damlalarla daha da fazla duşurmek gerekiyor.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.