Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.655
  Konu
  4642
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.655

  Konu:4642

  Aldığı Beğeni:0  Ağlayınca gozunun ve burnunun aktığından yakınan bir hastam vardı! Tabii, bu cok doğal bir durum. Ağlamak gozyaşı akıtma eyleminin ta kendisi, ağlayınca burnun akması da gozle burun arasında fazla gozyaşını burna akıtan kanallar olması nedeniyle doğaldır.
  Gozyaşının yolu neresidir?
  Ust goz kapağının burun tarafında alt ve ustte birer tane olmak uzere iki minik de*lik bulunur, buradan incecik kanallar ile gozyaşının fazlası burna akar, yani de*yim yerindeyse kanalizasyon burundur. Alt ve ust kanallar burna varmadan once kucucuk bir haznede birleşir. Bu hazne goz kapaklarının burun tarafında birleştiği yere denk gelir.
  Sulanma ne demektir?
  Alt kapağınızdan dışarı gozyaşı taşmasıdır.
  Bebeklerde neden goz sulanması olur?
  Yukarıda anlattığım kanallar aslında doğuştan acık olmayabilir. Olması da gerek*mez. Bebeklerin gozyaşı, doğumu izleyen birkac ay icinde tam olarak salgılan-maya başlar. Yani onceleri ağlarken akacak kadar gozyaşları yoktur. Ama gozyaşı salgılanmasına rağmen kanallar acılmamışsa (yani gozyaşı burna akamıyorsa) su*lanma ve hatta capaklanma olabilir.
  Masaj nasıl yapılır?
  Elleri yıkadıktan sonra, gozyaşı haznesinin uzerinde kucuk parmağı dondurerek, pompa şeklinde masaj yapmak gerekir. Masaj cok onemlidir, cunku suyun basıncının etkisini kullanarak kanalları acmak en doğal yoldur. Masajdan sonra ortaya cıkan gozyaşı ve iltihap, kaynatılmış-ılıtılmış suya batırılmış temiz pamukla temizlenmelidir. Eğer gozyaşı damlası gerekiyorsa, masajla gozyaşı kanallarının ici boşaltıldıktan sonra damlatılmalıdır. Bebeğiniz masajdan hoşlanmıyorsa, ki ben daha hoşlananı duymadım, masajı o uyurken de yapabilirsiniz.
  Masaja ne kadar sure devam etmek gerekir?
  Masajın bir yaş sonuna kadar surdurulmesi gereklidir, sulanma dursa bile! Kanallar tam acılmadıklarında ufak bir ust solunum yolu enfeksiyonu ile yeniden tıkanabilir.
  Masaj gunde kac kez ne kadar sureyle yapılmalıdır?
  Masajın sayısı ve suresi bebeğin durumuna gore değişir. Tek bir recetesi yoktur.
  Bir yaşında kanallar acılmaz ve sulanma devam ederse ne yapılmalıdır?
  Oncelikle masaj işi hızlandırılmalı ve sıklaştırılmalıdır. Yine de kanallar acılmıyor-sa kanalların icine incecik bir tel sokarak acmak zamanı gelmiş demektir. Bu işlem kolay, kısa ve tehlikesiz bir işlem olmakla beraber yine de anestezi altında yapılması gerektiği bilinmeli ve masaja o denli onem verilmelidir.
  Goz sulanması olan erişkinlerde ne yapılır?
  Oncelikle sulanmanın nedeni bulunmalıdır. Gozyaşı kanallarına tuzlu su verilerek suyun burna akıp akmadığına yani kanalların tıkalı olup olmadığında bakılır. Eğer sulanma gozyaşı kanal tıkanıklığına bağlıysa once masaj, capaklanması olanlara ise mikrop oldurucu damla verilmesi uygun olur. Yine de gecmiyor ve sizi gunluk yaşamınızda cok rahatsız ediyorsa, eh o zaman size de ameliyat zamanı geldi de*mektir. Erişkinlerdeki ameliyat cocuklardakinden farklı olarak, biraz daha buyuk bir ameliyattır. O nedenle once ince bir tel, balon veya sıvı ile kanalın acılması denenebilir.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.