Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.655
  Konu
  4642
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.655

  Konu:4642

  Aldığı Beğeni:0  Aslında beyin kendisi ağrımaz ama beynin etrafındaki organ ve dokular ağrıya neden olabilir. Sinirler bir organ ya da bolgenin calışması icin gerekli elektrik uyarısını sağlarken aynı zamanda o bolgenin duru*munu ve hislerini de beyne iletmekten sorumludurlar. Yani milletvekilleri gibi iki yonde sorumlulukları vardır. Kendi secim bolgelerinde bir sorun olduğunda bunu merkeze ağrı mesajı ile iletirler, boylece beynin bu bolgeye dikkat cekmesini sağlarlar. Beyin de kişinin dikkatini bu yone toplar ve tedavi olmak ihtiyacı yaratır. Biz sizinle bu şekilde buluşabiliyoruz.
  Gozde ağrı nedenleri nelerdir?
  Goz cevresinde en sık ağrı yapan, en zararsız ama cok rahatsızlık verebilen nedenlerin başında gozluk ihtiyacı gelir. Gozluk ihtiyacı olup da kullanmayanlarda baş da, goz de, boyun da ağrıyabilir. Bunun dışında gozyaşı azlığı da en sık goru*len nedenlerden biridir.
  1. Kırma kusurları: En basit nedenden başlayacak olursak; duzeltilmemiş kır*ma kusurları goz ve baş ağrısı yapabilir. Duzeltilmemiş derken, gozluk kullanılmıyorsa veya camlar duzgun durmuyorsa (or; cercevesi veya sapı eğrilmiş gozluk, goze tam oturmayan gozluk gibi) veya numaralar ihtiyaca uygun de*ğilse, gozun net gormek icin uyum yapmaya calışan bolumleri kol ve bacak kaslarının uzun yol yuruyunce ağrıması gibi ağrı yapabilirler. Ozellikle dikkat isteyen bir işle (bir şey okumak, sinema- televizyon seyretmek, araba kullan*mak) uğraştığınızda ağrı başlıyorsa, neden gozluk ihtiyacı olabilir.
  2. Kuru Goz: Kuru Gozu olanlar gozu daha da kurutacak bir ortamda bir sure bulunurlarsa gozde meydana gelecek yaralanma ağrı yapabilir.
  3. Kornea yaralanması (Keratit): Gozun şeffaf kısmında herhangi bir nedenden dolayı yara varsa, aynı derimiz sıyrıldığında olduğu gibi bir ağrı meydana gelir. Ama gozdeki ağrı derimizdekinden daha fazla rahatsızlık verir. Goz kapalı durumdayken biraz olsun rahatlayabilir.
  4. Yabancı cisim: Gozun şeffaf kısmına devamlı değecek şekilde, ister kapakların altında olsun isterse gozun şeffaf kısmının ustune yerleşmiş olsun, herhangi bir yabancı cisim cok ağrı yapar. Goz kapalıyken de cok acı verir.
  5. Uveit: Goz icinde iltihap, gece uykudan uyandıracak kadar cok ağrı yapabilir.
  6. Goz tansiyonu hastalığı (Glokom): Goz tansiyonu yuksek her kişide goz ağrı*sı olmaz. Ağrı varsa ya tansiyon cok yuksektir ya da kriz durumu vardır. Kişiyi olabildiğince cabuk doktora goturecek şekilde dayanılmaz bir ağrıdır.
  7. Arpacık: Goz kapaklarında yerel bir iltihap (kapakların sivilcesi) derin ve kunt bir ağrı yapabilir.
  Gozluğe Bağlı Goz Ağrısı Nedenleri Gozluk Kullanıyorsanız:
  * Camları temiz mi, kaplamaları sağlam mı?
  * Cercevesi size uygun mu?
  * Numarası ihtiyacınıza uygun mu?
  * Cerceveyi burnunuzun uzerinde gozunuze uygun şekilde yerleştiriyor musunuz?
  * Gozluğunuz hem yakın-hem uzak ise (mutifokal ise) cercevesi uygun mu?
  * Gozluğunuz hem yakın-hem uzak ise (mutifokal ise) numaraları uygun mu?
  * Gozluğunuz hem yakın-hem uzak ise (mutifokal ise) odak noktaları uygun mu?
  Henuz Kullanmıyorsanız:
  * Gozluk ihtiyacınız mı var?
  * Yakın gozluk ihtiyacınız mı var?
  Gozle ilgisi olmayan goz ve baş ağrılarının nedenleri nelerdir?
  1. Diş veya kulak ağrısının goze vurması: Yuz bolgesindeki sinirler birbirine cok yakın komşuluktadır. Hatta bazıları ortaktır, yani aynı sinirler farklı bolgelerin calışmasından sorumludur. Dolayısıyla, bazen diş veya kulak, bazen de sinus bolgesinde bir sorunun yarattığı ağrı, goz cevresinden gelmiş gibi algılanabi*lir, yani goze vurabilir.
  2. Migren: Bedensel yatkınlığı olan kişilerde olur. Damarlarda, bazı nedenlerle tetiklenen daralma ve genişleme ile meydana gelen bir ağrıdır.
  Migren tipleri ve ozellikleri nelerdir?
  Basit Migren: En yaygın gorulen tip migren budur. Sadece kafanın bir yarısında
  kunt, illet bir ağrıdır. Şiddeti fazla değilse de devamlı olması cok rahatsızlık verir.
  Klasik Migren: Başlayacağını onceden hafif bir fenalık hissi veya bulantı-kusma ile belli eder. İlk belirti ışık ucuşmaları şeklindedir. Birkac dakika icinde ucuşan kırık veya yuvarlak, renkli veya beyaz ama sıklıkla parlak ışıklar birleşirler ve yarıgorme alanını kaplayarak gormeyi bulandırırlar. 20-30 dakika sonra bu ışıklı bulut acılmaya başlar ve yerini (her zaman değil, ağrısız migren de olur) bazen yarım baş ağrısı bazen de alında kunt bir basınc duygusuna bırakır. Bu ağrının suresi kişiden kişiye değişebilir.
  Sorunlu Migren: Klasik tipte başlayan migren atağı nadiren cift gorme, bir kolda uyuşma gibi bir sorunla da beraber olabilir. Bazen de atak sırasında, ağrının oldğu tarafta goz kapağı hafifce duşebilir veya gozbebeklerinden biri diğerinden daha kucuk olabilir. Bir sure sonra duzelir.
  Gerilim Baş ağrısı: Gerilimli bir ortamdan kurtulmak ihtiyacı hisseden beyin, ışık*lar veya yarım baş ağrısı gibi bir yol izlemeden direkt olarak ağrı yaratabilir.
  Kume Baş ağrısı: Mevsimlere bağlı olarak ortaya cıkabilen bir ağrıdır. Başladığı zaman gunlerce surebilir, dayanılması cok zordur.
  Cocuklarda migren: Migren cocuklarda da olabilir, ama baş ağrısından cok donem donem olan karın ağrısı veya araba tutması şeklinde kendini gosterir.
  3. Temporal arter hastalığı: Vucuttaki bircok damarı etkileyen bir ceşit ağır damar tıkanıklığı hastalığıdır. 60 yaşından once pek gorulmez. Goz cevresinde, kafada, karında ağrı yapabilir. Bizi korkutan durum, ağrıyla beraber ani gorme kaybıdır. Acil tedavisi gereklidir.
  4. Trigeminal nevralji: Kafa icinde, en cok ağrı duyusu taşıyan life sahip sinirin (trigeminal sinir: uc başlı sinir; ejderha gibi!) nedeni her zaman bilinmeyen ağrısıdır. Bıcak saplanır gibi yanıcı-yakıcı bir ağrısı vardır. Sadece yuze değ*mekle veya sac taramakla bile alevlenebilir.
  5. Kafa icinde basınc artışı: Beyin ağrı yapmaz, bu doğru ama beyni sarıp sar*malayan kılıfta ağrı duyan sinirler vardır. Eğer bu kılıfta gerginlik yaratacak bir durum olursa (beyinle beyni saran zar arasındaki sıvının artışı, bu sıvının ilti*habı, zarın iltihabı veya beyinde bir kitlenin zarı iterek germesi) ağrı meydana gelebilir. Bu ceşit ağrılar giderek artar. Ağrının yanı sıra kısa sureli goz karar*ması, cift gorme, goz kapaklarından birinde duşme, goz bebeklerinden birin*de buyume vs. gibi ek bir yakınma daha olması beklenir.
  6. Goz arkasında yer tutan kitle de ağrıya veya basınc hissine neden olabilir.
  Migren Nedenleri
  * Aclık
  * Aşırı parlak ışık
  * Bazı besinler
  * Bazı kokular
  * Damarları genişleten bazı ilaclar
  * Hormon değişiklikleri (adet gormek, gebelik, menopoz) / Hormon hapları (doğum kontrol hapı, yapay gebelik icin kullanılan yumurtlamayı uyaran haplar)
  * Stres-Cerginlik
  * Susuzluk
  * Uykusuzluk
  * Uzun bir aclıktan sonra hızla bol şekerli yemek yemek
  * Yorgunluk
  Migrene Yol Acabilen Yiyecekler
  * Bazı alkollu icecekler
  * Besinleri uzun sure koruyucu maddeler iceren yiyecekler
  * Boya iceren şekerli icecek ve yiyecekler
  * Ketcap
  * Konserveler
  * Maya iceren besinler
  * Salam
  * Sosis
  Acil olarak hastaneye gitmeyi gerektiren baş ağrısı hangisidir?
  Gorulduğu uzere goz/baş ağrısına neden olabilecek bircok neden var. Bunlardan ACİL olanı, 60 yaş uzerinde gorulen, gozde kızarıklıkla birlikte kusmaya varacak kadar fazla ağrı yapan, bir tur goz tansiyonu yuksekli*ğinde gorulen ağrıdır.
  Bunların yanı sıra, bulantı-kusma, cift gorme, gecmeyen gorme azlığı ile birlikte olan ağrınız varsa acilen goz doktoruna veya noroloji doktoruna başvurmalısınız.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.