Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Canlı
  Mesaj
  122
  Konu
  122
  Üye Avatarı

  Mesaj:122

  Konu:122

  Aldığı Beğeni:0  Üveit her yaşta görülebilir

  Göz genel olarak üç tabakadan oluşur: en dışta destek tabaka, ortada damar tabaka, en içte sinir tabakası. Ortadaki damar tabakasının iltihabına “üveit” adı verilmektedir. Her ne kadar damar tabakasının iltihabı olarak anılsa da bu iltihap çoğu kez içteki sinir tabakasını da etkiler. Üveitin pek çok türü, pek çok nedeni olduğu bilinmektedir. Tür ve neden değişmekle birlikte bu rahatsızlık her yaşta görülebilir. Mikroplar nedeniyle doğrudan ortaya çıkabileceği gibi, vücudun başka bir yerinden gelen mikroplar nedeni ile de oluşabilir. Bunun dışında, vücudun başka bir bölgesindeki mikroba veya vücudun kendi dokularına karşı tepki olarak da gelişebilir. Üveit hafif şekilde hiçbir iz bırakmadan atlatılabileceği gibi, bazen de tamamen görme hissinin kaybına, hatta gözün sönmesine bile neden olabilecek şekilde ağır seyredebilir. Bu nedenle dikkat gerektiren bir hastalıktır.
  Genellikle tek ya da iki gözde birden kızarıklık, ağrı, sulanma, sisli görme, görmede ciddi azalma, ışıktan rahatsızlık gibi şikayetler baş gösterir. Ayrıca, bünyede de bazı şikayetler olabilir: ağızda yaralar, genital bölgede yaralar, ciltte iltihaplar, bel ağrısı, eklem ağrısı gibi…
  Üveit bulaşıcı değildir ancak ailesel geçiş sözkonusu olabilir

  Üveit hastalığının nedenleri arasında olan behçet hastalığı hem hastalığı bulan kişinin Türk oluşu hem de en çok Türkiye ve bu bölgede görülmesi nedeniyle önemlidir. Behçet hastalığı her hastada aynı şekilde kendini göstermez. Gözden başka da bünyede pek çok dokuyu, organı etkileyebilir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Aslında mikrobik olmayan üveitlerin hiçbiri bulaşıcı değildir. Ancak üveitlerde ailesel geçiş söz konusu olabilir ve bazı doku tiplerine sahip olanlarda görülme olasılığı daha fazladır.
  Erken tanı ve tedavi çok önemli

  Üveit hastalığının tedavisinde gerek damla-merhem gerekse ağızdan ya da iğne şeklinde olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Tedaviye erken başlamak hem hastalığın doğrudan tedavisi hem de hastalığın yarattığı ikincil problemleri önlemek ve tedavi etmek açısından çok önemlidir. Bir gün bile bazen çok önemli olabilir. Bu nedenle üveite ait tüm bu şikayetler önemsenmeli ve belirtiler ortaya çıktığı anda mutlaka bir göz doktoruna başvurulmalıdır.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.