Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.655
  Konu
  4642
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.655

  Konu:4642

  Aldığı Beğeni:0  Goz spazmı, sık goz kırpma veya goz seğirmesinin nedenleri nelerdir?
  Bazen gozlerden biri veya her ikisi, bazen de yuz kasları da dahil olmak uzere tamamı istemsiz olarak kasılır
  Bunun nedenleri:
  1. Net gormeye calışırken farkına varmadan gozu kısmak
  2. Cift gorme varsa farkına varmadan onu ortadan kaldırmaya calışmak
  3. Goz kuruluğunda farkına varmadan gozu nemlendirmeye calışmak
  4. Goze kacmış bir yabancı cismi farkına varmadan cıkarmaya calışmak
  5. Tik
  6. Kucuk cocuklarda ilgi sağlama amacıyla (gozleri sıkmak)
  7. Sinir sistemiyle ilgili olarak istemsiz kasılma (tek veya iki gozde kasılma, bazen yuz yarısında).
  Refleks olarak net gormeye calışmak nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
  Kırma kusuru olan bir kişi eğer karşıdaki bir cisme veya yazıya iğne deliği gibi bir de*likten bakarsa gozluksuz bile net gorebilir. Bu durumda goruntu cok ufak bir alandan gececeği icin direkt olarak gorme noktasının (sarı nokta) uzerinde toplanır ve kişi net gorebilir.Gozluk ihtiyacı olup bunu fark etmeyen kişiler bazen refleks olarak gozleri*ni kısar ve net gormeyi sağlar. Uygun numarada gozluk kullanmak gerekir.
  Cift gorme varsa refleks olarak onu ortadan kaldırmaya calışmak nasıl olur ve bunun tedavisi icin ne yapmak gerekir?
  Gozlerden birinin kaslarının veya sinirlerinin calışmasında sorun varsa, bir goz bir yere bakarken diğeri başka yere bakar. Her ikisi beyne farklı goruntuler ile*teceği icin beyinde cift gorme meydana gelir. Bundan beyin cok rahatsız olur. Goruntulerden birinin derhal ortadan kaldırılmasını goze emreder. Bu durum, 6-7 yaşından kucuk cocuklarda bir tarafın tembelleşmesi ile bunye tarafından sağlanır. Sağlıklı olmayan durum sadece rahatlatıcıdır. Bazen baş, hareketi kısıtlı goz tarafı*na cevrilerek kendiliğinden cift gorme yok edilmeye calışılır. Veya bunye bir gozu kısarak cift goruntulerden birini yok etmeye calışılır. Cift gormenin nedeni saptan*malı ve ona gore tedavi planlanmalıdır.
  Goz kuruluğunda refleks olarak gozu nemlendirmeye calışmak nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
  Seğirmelerin en sık nedeni budur. Gozyaşı az olan bir gozde doğal goz nemliliği sağlamak amacıyla gozun silecekleri olan kapaklar kasılmaya başlar. Hem kasıl*ma sırasında daha cok gozyaşı salgılanmasını hem de olan gozyaşının gozun onu*ne eşit olarak dağılmasını sağlamak amacıyla bunye bunu refleks olarak yapar. Yapay gozyaşı damlaları yararlı olur.
  Goze kacmış bir yabancı cismi refleks olarak cıkarmaya calışmak nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
  Gozumuze bir yabancı cisim kactığında bunu atmaya calışmak kapısının onunu temiz tutmaya calışan gozyaşının gorevlerinden biridir. Gozyaşı bir yandan da te*davi edici etkisiyle ağrıyı azaltır. Yabancı cisim cıkana kadar gozyaşından en fazla şekilde yararlanmak isteyen goz kapalı durmaya calışır. Goz hekimince yabancı cismin cıkarılması ve gozun 24-48 saat kapalı tutulması gerekir. Antibiyotik damla ve merhemler de gerekebilir.
  Kucuk cocuklarda ilgi toplamak amacıyla gozleri sıkmak nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
  Nadir de olsa, ozellikle yeni kardeşi olmuş cocuklarda rastlayabiliyoruz. Dikkatini başka şeylere yoneltmekle kolayca geciyor.
  Tik nedir ve ne yapmak gerekir?
  Psikolojik bir nedenle belli bir hareketi sık sık tekrarlayan kişilerin bağlandıkları hareketlerden biri de sık goz kırpmadır. Dikkatlerini başka bir konuya yoneltince veya uyurken tikin gectiğini anlatmak yararlı olur.
  Sinir sistemiyle ilgili olarak istemsiz tek veya iki gozde kasılma ile bazen yuz yarısında kasılma nasıl olur ve ne yapmak gerekir?
  Bazen beyin icinde kendiliğinden genişlemiş bir damar, bazen bir kitle yanından gecen yuz sinirine değer ve değdikce siniri uyarır. Bu uyarı da yuzde istem dışı kasılmalara neden olur. Bazen de bir nedeni olmaksızın, gergin kişilikli kişilerde goz kapakları sık sık kasılır.
  Once beyinde bir neden olup olmadığına bakılması gerekir. Eğer bir kitle yoksa o zaman ya ağızdan ilacla tedavi edilir ya da yuzde kasılan bolgeye botulismus (ba*sındaki adıyla Botox) iğnesi yapılır. Ağızdan alınan ilaclar her hastada etkili ola*mamakta, bazılarında da rahatsız edici yan etkileri olmaktadır. Bu nedenle coğu durumda bu konuda deneyimli bir goz hekiminin yapacağı iğne ile kasılmalar dur*durulmaktadır. İlac etkisi gecici olacak şekilde hazırlanmıştır. Etkisi yaklaşık 5-7 gunde başlar ve 3-4 ay surer. Defalarca tekrarlanmasında hicbir sakınca ya da yan etki gorulmemiştir. Cok nadiren gecici bir sure kapak duşukluğu yapabilir. Aslında Botox bu hastalıklar icin geliştirilmiştir. Yan etki olarak ciltteki kırışıklıkları da duzelttiği fark edilince estetik amacla yaygın bir kullanım alanı bulmuştur.
  Ek olarak yapay gozyaşları hem kasılmaları azaltıcı hem de sık kasılmanın gozde gozyaşı dolaşımını bozucu etkisini azaltır.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.