Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.820
  Konu
  4807
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.820

  Konu:4807

  Aldığı Beğeni:0  Beyinde yalancı tumoru olan bircok hastam, once gercekten bir tumor olmadığına bir turlu inanamazlar; aileleri yalnız konuşmaya, kendileri yakınlarını dışarı cıkarıp tekrar bana sormaya calışırlar, uzulmesinler diye boyle soylediğimi sanırlar. İclerinden hoşsohbet bir amca “tumor yalan soyler mi” diye sormuştu. Yalan soyleyen tumor değil, onun gibi davra*nan bir fazlalıktır.
  Yalancı tumor ne demektir?
  Aslında tumor (kitle) olmayıp, varmış gibi, olmaması gereken bir yerde bulunan ve bulunduğu yerde fazlalık oluşturarak etraftaki dokulara baskı yapan hastalıklara genel olarak yalancı tumor diyoruz. Yalancılıkları yatsıya kadar tabi, bunların ger*cekten tumor olmadıklarını hemen anlıyor ve ona gore tedavi ediyoruz.
  Gozun yalancı tumorleri ne gibi belirtiler verirler?
  Gozde ciddi kızarıklık, ağrı, şişlik olur. Bazen gorme bozukluğu bazen de cift gor*me olur. Goz one doğru buyur, hareketle artan ciddi ağrı olur. Farkına varılmaya*cak bir durum değildir.
  Hangi tetkiklerle tanı konulur?
  Goz Manyetik Rezonans (MR) tetkiki ve bağ dokusu ile bağışıklık sisteminin ince*lendiği kan tetkiklerinin yapılması gerekir.
  Cozun yalancı tumorlerinin nedenleri nelerdir?
  Genellikle bağ dokusunu ilgilendiren veya bağışıklık sisteminin bozulmasına bağ*lı olan durumlardır.
  Gozun yalancı tumorleri nasıl tedavi edilir?
  Ağızdan kortizonlu ilaclarla tedavi edilir. Bu hastalıkların tekrarlama eğilimi var*dır, tekrarlarsa yine aynı şekilde tedavi edilir ve sonucta iyileşir.
  Beyin yalancı tumoru hastalığı nedir?
  Beynin etrafında kafa kemiklerine carpmasını onleyen bir sıvı bulunur. Bu sıvı tum akarsular gibi doğar, akar ve denize, yani kirli kan olarak kalbe ulaşır. Bu sı*vının baharda karların erimesi ve akarsuların kabarması gibi uretimi artar veya kalbe ulaşımı engelle karşılaşırsa beyne bas*kı yapmaya başlar. Beynin en zayıf ve korunmasız bolgesi olduğu icin de, goz sinirleri zedelenir.
  Beyin yalancı tumoru hastalığı nasıl belirti verir?
  Oncelikle baş ağrısı, nadiren mide bulan*tısı ve baş donmesi olabilir. Gozlerde ka*rarma daha sonra da yavaş yavaş ilerleyen gorme kaybı olabilir. Bazen de cift gorme gorulebilir.
  Beyin yalancı tumorune tanı nasıl konur?
  Bu hastalıkta genellikle, gorme azlığı veya baş ağrısı ile doktora başvuran hastaların goz sinirinde şişme (odem) gorulur. Gorme alanı testinde alan darlığı saptanır.
  Beyin yalancı tumoru hastalığının nedenleri nelerdir?
  1. En sık nedeni aşırı kilodur. Biliyorum şaşırdınız ama bu doğru. Aşırı kilo beyinden kalbe akma*sı gereken kirli kanın boyun bolgesin*de akışını zorlaştırır ve akarsu denize ulaşamayınca beyin cevresinde birikir.
  2. Fazla miktarda kullanılan vitamin hapları ve enerji hapları ile enerji de beyinde sıvı basıncını artırabilir.
  3. Hormon duzensizlikleri (ozellik*le tiroid ve paratiroid hormonları), kadınlarda kullanılan hormon tedavi*leri, kortizon hormonu kullanımı veya aniden kesilmesi de sıvı dengesini bozabilir.
  4. Toplardamarlarda tıkanıklık olması da kirli kanın kalbe donuşunu en*gelleyebilir. Ulkemizde ozellikle Behcet Hastalığında beyinde yalancı tumor olabilir.
  Beyin tumoru korkusuyla yapılan Beyin Manyetik Rezonans (MR) testi normal bulunun*ca herkesin ici rahatlar. Ama bir test daha yapılması gerekir. O da belden beyin su*yu alınarak basıncına bakılması testidir. Bu test ile hem basıncın yuksek olduğu teyit edilir hem de beyinde başka bir hastalık olmadığına (or; menenjit) emin olunur.
  Beyin yalancı tumorunde tedavi nasıl yapılır?
  1. Eğer neden aşırı kilo ise, kilo vermeden hastalık iyileşmez, iyileşse bile yineler.
  2. Eğer neden vitamin-hormon tedavileri ise, gereksiz olanların mutlaka bırakılması gerekir.
  3. Neden ne olursa olsun, beyin sıvısının yapımını azaltan haplar ve bu hapların yan etkisini yok eden hapların kullanılması gerekir. Bu ilacların cok uzun sure (6 ay-2 yıl) kullanılması gerekebilir.
  4. Toplardamar tıkanıklığı soz konusu ise kan sulandırıcı haplar kullanılır.
  5. Eğer gorme kaybı hapların etkisi beklenemeyecek kadar ileri ise veya haplara rağmen iyileşemeyecek gibiyse goz sinirlerini rahatlatıcı bir ameliyat yapılması gerekebilir.
  6. Baş ağrısı cok fazla ise beyin sıvısını belden karına boşaltacak bir alet takılabilir.
  Beyin yalancı tumoru tedavi edilmezse ne olur?
  Kendi kendine iyileşmez ve maalesef gorme kaybı giderek ilerleyip tam kayba ne*den olabilir.
  Belden su alma işlemi nasıl yapılır?
  Bu test ya norolog ya da beyin cerrahı tarafından yapılır. İşlem sevimsiz*dir, ama ağrılı ya da tehlikeli değildir.
  Beyni cevreleyen sıvı bel seviyesine kadar dolaşır, yapılan iş bel seviyesin*den ozel bir aletle sıvı basıncının birleşik kaplar prensibine gore olculmesi ve laboratuvara gondermek icin ornek alınmasıdır. Sıvının basıncının yuk*sek olması kadar işlemden sonra baş ağrısında ve gorme bozukluğunda bir miktar rahatlama da tanı icin yardımcıdır.
  Bu işlemden sonra cok bol miktarda su icilmeli ve 24 saat yatılmalıdır. Belden alınan bir damla sıvı vucutta bir bardak suya eşit eksiklik yarata*bilir ve farklı bir baş ağrısına yol acabilir. Yani, bu işlemle hem baş ağrısı rahatlar hem de başka tarzda bir ağrı olabilir. Bu yeni ağrıyı engellemek icin gunde 3 litre su icilmesini oneririm.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.