Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.820
  Konu
  4807
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.820

  Konu:4807

  Aldığı Beğeni:0  Meşhur bir Fransız ressam, Charles Meryon (1821-1868), uzun sure gercekci tarzda resim yaptıktan sonra renk koru olduğunu fark etmiş. Adeta yıkılmış; tahmin edeceğiniz gibi, yaptığı onca resmin aslında gerceğe hic uymadığını anladığı icin… Ama yetenek engel tanımayan bir durtu olduğu icin yine de resim yapmaya devam etmiş. Tabii, sadece kara kalem calışarak.
  Renk korluğu nedir?
  Gozumuzun icinde renk gormeyi sağlayan birkac grup hucre vardır. Bunlar kırmızı, mavi ve yeşil renkleri algılayacak şekilde uzmanlaşmıştır. Bu hucre grupların*dan biri, ikisi veya tumu ailevi olarak eksikse, renk gorme bozukluğu ya da renk korluğu ile doğulur.
  Renk korluğu kimlerde gorulur?
  Ailevi geciş genellikle kadınları atlayarak anneden oğla doğrudur. Dolayısıyla er*keklerde daha sıktır. Aslında zaten erkeklerin renk bilgi ve tanıma becerisi ka-dınlannki kadar gelişmiş olmamaktadır!!! Ama iş yaşamında renk gorme gereği (askerlik, şoforluk) daha fazladır.
  Renk korluğu tanısı nasıl konur?
  Renk korluğu, genellikle ilk kez aile ve arkadaş cevresinde (or; farklı renk corap giymekle) fark edilir. Muayenede renkli yumak veya renkli harfler, renkli kutucuk-lar gosterilerek, ya bunların adının soylenmesi ya renkli olarak yazılmış harflerin okunması ya da renklerin birbirine yakınlığına gore sıraya konulması şeklinde de*ğerlendirilir.
  Renk korluğunun tedavisi yoktur, cunku bu bir hastalık değil, yapısal bir durumdur. Aynı kıvırcık sac, miyopi veya mavi goz gibi bir ozelliktir. Aslında renk korleri karanlıkta herkesten daha iyi gorurler.
  Renk korleri araba ehliyeti alabilirler mi?
  Ulkemizdeki kanunlara gore renk korlerinin araba kullanması yasaktır. Dunyanın diğer ulkelerinde boyle bir yasak yoktur, bildiğim kadarıyla. Cunku trafik ışıklarının kırmızı-san-yeşil olmak uzere sırası stan*darttır. Kişinin bunların sırasını oğrenmesi yeterli olmalıdır.
  Meslek secimi acısından renk korluğunun durumu nedir?
  Askerlik, trafik ışıklarıyla ilgili acıklamaya rağmen yine de uzun yol şoforluğu, pi*lotluk, patoloji veya cerrahi dallar gibi hekimlikte uzmanlık alanları renk korleri icin uygun olmayan işlerdir. Ote yandan renk koru olan meşhur ressamlar vardır.
  Renk korlerinin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
  Bana sorarsanız, meslek ve corap teki seciminde dikkat etmek gerekir! Corap teki derken, kahverengi ve koyu yeşil corapları kastediyorum. Ya hep aynı renk corap almak ya da iplikle işaretlemek pratik cozumler olabilir.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.