Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  7.937
  Konu
  7957
  Üye Avatarı

  Mesaj:7.937

  Konu:7957

  Aldığı Beğeni:0  Gece uyandığında, ışığı acmadan tuvalete giderken masaya carpıp yere duşmuş ve gozu morarmış bir genc kızı muayene etmiştim. Ailesi gozundeki morlukla ilgiliyken ben daha cok masaya carpmasına onem verdim. Gozbebeğini buyutup muayene ettiğimde karanlıkta gormeyi sağlayan hucrelerin olmadığını gordum. Bunun uzerine, karanlık*ta gormesinin ve cevre gormesinin nasıl olduğunu sorduğumda ve gerekli testlerle muayene ettiğimde, gercekten hem karanlıkta gorme sorunu olduğunu hem de cevreyi dar olarak gorduğunu anladım. Kendisi herkesin oyle gorduğunu yani bunu normal sandığını soyleyince durum iyice acıklığa kavuşmuş oldu.
  Gece korluğu nedir?
  Halk arasında Tavuk Karası da denilen, karanlıkta aydınlıktaki kadar net gorememe durumudur.
  Gece korluğu neden olur?
  Gozun icinde, aydınlıkta ve karanlıkta gormeyi sağlayan hucreler ayrı ayrıdır. Işık yakmak icin elektrik duğmesine basmak gibi, aydınlık olunca bu hucreler calışma*ya başlarlar. Karanlıkta calışan hucreler ise biraz yavaş harekete gecerler, elektrik duğmesine basmak gibi hemen calışmaya başlayamazlar. Bu nedenle karanlığa alışmak daha uzun zaman alır. Ailevi veya yapısal olarak bazı kişilerde bu hucre*ler tumden eksiktir. Bu nedenle bu kişiler karanlıkta iyi goremezler. Genellikle ya*kın akraba evliliği cocuklarında gorulur.
  Gece korluğu ile beraber başka sorunlar da olabilir mi?
  Gece korluğu olan kişilerin bir kısmında cevre gorme de dar olur. Nadiren de işitme kaybı olabilir.
  Gece korlerinin dikkat etmesi gereken şeyler nelerdir?
  Ailevi olabilen bu durumun cocuklara da gecmemesi icin yakın ya da uzak, akraba evliliği yapmamaya dikkat etmek yararlı olur. Bunun dışında gece veya karan*lıkta el feneri taşınması pratik bir cozumdur.
  Cevre gormesi dar olanların, evdeki eşyaların yerini iyice oğrenmeleri ve sokakta karşıdan karşıya gecerken sağa sola gozleriyle değil başlarını da cevirerek bakmaları ev ve trafik kazalarından korunmaları acısından onemlidir. Ayrıca yanlarında daima el feneri bulundurmalıdırlar.
  Gece korluğunun tedavisi var mıdır?
  Tedavisi yoktur, cunku hastalık değildir. Aynı kıvırcık sac, mavi goz, miyopi gibi, hatta renk korluğu gibi yapısal bir ozelliktir.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.
     
Sohbet Kolay Sohbet Sohbet Kolay Sohbet Chat ekolay Kolay Chat Tarz Sohbet Sohbet Kolay Sohbet kolay chat