Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Canlı
  Mesaj
  122
  Konu
  122
  Üye Avatarı

  Mesaj:122

  Konu:122

  Aldığı Beğeni:0  Havuz enfeksiyonları ve göz yaralanmalarına dikkat

  Yaz mevsiminde çocuklarımızın göz sağlığı diğer zamanlara göre biraz daha önem kazanıyor. Çünkü bu dönemde göz alerjileri, havuz ve deniz faaliyetleri nedeniyle göz enfeksiyonları, okulların tatil olması ve dolayısıyla oyun sürelerindeki artış nedeniyle göz yaralanmaları daha fazla görülüyor.
  Şapka ve güneş gözlüğü şart

  Yazları toz ve polenlerin fazla olması nedeniyle hem alerji ile daha fazla karşılaşıyoruz hem de sorunlar daha şiddetli oluyor. Ayrıca, güneş ışınları şikâyetlerin daha da artmasına yol açabiliyor. Bu nedenle çocuklar toz ve polenlerden uzak tutulmalı, güneş ışığının fazla olduğu zamanlarda dışarıya çıkartılmamalı, illa da çıkartmak gerekiyorsa şapka veya güneş gözlüğü kullandırılmalıdır.
  Çocuklar da kaliteli güneş gözlüğü takmalı

  Yararlı olması için güneş gözlükleri mutlaka “Ultraviyole ışınları engelleyici” özellikte olmalıdır. Kaliteli, güvenilir gözlüklerin üzerinde bu kapsamda uyarılar bulunur, buna dikkat etmek gerekir. Bu özellikte olmayan, işporta tezgâhları gibi yerlerde satılan niteliksiz gözlükleri kullanmak oldukça tehlikelidir. Çünkü bu gözlükler zararlı ışınları süzmedikleri gibi –renkli cam arkasında gözbebekleri büyüdüğünden- zarar çıplak gözle bakmaktan, gözün kornea dediğimiz camsı tabakasında, göz merceğinde, sarı noktada zararlı etkileri olabilmektedir. Güneşten korunma özellikle açık renkli gözlerde, gözün normal kişilerden daha fazla etkilendiği bazı göz hastalıklarında daha da önem kazanmaktadır. Ayrıca, güneş gözlükleri sadece önden değil yanlardan gelen ışınlardan da koruyacak şekilde olmalıdır.
  Kirli havuz suları çocuğunuzun tatil keyfini de bulandırmasın

  Yazın deniz ve havuz faaliyetleri çok artmaktadır. Pek çok insan ortak kullandığından bu sular kolayca kirlenebilmekte ve enfeksiyon nedeni olabilmektedir. Ek olarak, havuzlarda kullanılan kireç fazla olduğunda gözde tahriş yapabilmekte ve enfeksiyon için zemin olabilmektedir. Bu nedenlerle, durgun, rengi bozulmuş, kirli olabilecek sulara girilmemeli, “temize benziyor” diye düşünülmemeli, suya her ne yerde girilirse girilsin deniz gözlükleri ya da maskeleri kullanmak tercih edilmelidir.
  Havuza girerken lenslerin çıkarılması gerekiyor

  Kontak lens kullanıcıları temiz sularda lensleri ile suya girebilirler. Ancak tatlı sularda lensler kolayca gözden çıkabilir ve suda kaybolabilir. Kirli sularda kontak lensle suya girmek ise tehlikenin katlanarak artmasına yol açar. Bu nedenle hangi su olursa olsun emniyeti ön plana alıp mümkün olduğunca lensi çıkararak suya girmek ya da deniz gözlüğü kullanmak daha doğru olacaktır.
  Normalde gözler pek çok mikroba karşı dirençlidir. Bu direnci gözyaşının miktarı ve içindeki maddeler ile gözün diğer birçok özelliği sağlar. Bunlardan herhangi biri ya da birkaçı bozulduğunda enfeksiyon riski artar. Ayrıca, göz alerjileri de enfeksiyon için risk oluşturur.
  Alerji veya enfeksiyon olduğunda gözlerde kızarıklık, kaşıntı, sulanma, çapaklanma, yanma, batma, ağrı, bazen görme bulanması gibi şikâyetler olabilir.
  Yazın sıklığı artan bir durum da göz yaralanmalarıdır. Okulların tatil olması neticesinde çocuklar oyun alanlarında daha uzun zaman geçirmektedirler. Oyun gereği ya da şakalaşmak için birbirlerine attıkları çeşitli oyuncak ya da şeyler az-çok çeşitli boyutlarda göz yaralanmalarına sebep olabilir. Bu nedenle çocuklarımızı bu konularda çok iyi eğitmeliyiz.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.