Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Canlı
  Mesaj
  122
  Konu
  122
  Üye Avatarı

  Mesaj:122

  Konu:122

  Aldığı Beğeni:0  En sık görülen göz hastalığı kırma kusurlarıdır

  Miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olmak üzere, üç çeşit kırma kusuru vardır.

  • Miyopi: Bebeklerde nadiren görülen, genelde okul çağında başlayıp, 20’li yaşlara kadar artış gösteren bir görme kusurudur.
  • Hipermetropi: Doğumla birlikte başlamakta ve yaşın ilerlemesiyle paralel olarak, azalan bir seyir izlemektedir.
  • Astigmatizma: Doğum sırasında görülür ve hayat boyu artma azalma göstermez.

  Bu üç kırma kusurunda da genetik geçiş söz konusudur. Eğer anne-baba gözlük kullanıyorsa, çocuklarının da gözlerinde bozukluk olma ihtimali yüksektir. Bu tür göz bozuklukları; çocuklarda uzaklara bakarken gözlerini sıkma, bir şey okurken çok yaklaştırma, sınıfta tahtayı görememe, akşamları zor görme ve sık sık takılıp düşme gibi birçok semptomla kendini gösterebilir.

  Şaşılık nörolojik sebeplere bağlı gelişebilir

  Sık olarak görülen ikinci görme kusuru şaşılıktır. Şaşılık, nörolojik sebeplere ve hipermetropiye bağlı olarak gelişebilmektedir. Hipermetropiye bağlı olan şaşılıklar, çoğunlukla gözlük kullanımı ve erken tedavi ile ameliyat gerekmeksizin düzeltilirken, nörolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmış ise bu durum genellikle ameliyatla tedavi edilebilir. Şaşılık erken fark edilip düzenli takip edilmesi gereken bir göz hastalığıdır. Geç kalındığında, gözde tembelliğe sebep olmakta, ömür boyu düzeltilemeyen görme kusurlarına ve kalıcı şaşılığın oluşmasına yol açmaktadır. Özellikle, altı aylık olduktan sonra bir bebekte gözde kayma görünüyorsa, acil olarak doktora başvurulması gerekir. “Bekleyelim çocuk büyüyünce şaşılık kendiliğinden geçer” gibi düşünceler daha sonra düzeltilemeyecek ciddi sorunlara sebep olabilir. Çocuğun yüksek ateş sonrası havale geçirmesi, nörolojik şaşılıkların en önemli sebebidir. Bu nedenle, çocuklarda ateş yükselmesine çok dikkat etmek gerekir.
  Nadir görülen ancak körlüğe kadar gidebilen hastalık: Göz tansiyonu

  Konjenital glokom yani göz tansiyonu da nadir görülen bir hastalıklardan biridir. Bebeklikte başlar; ışıktan rahatsız olma, gözde aşırı sulanma ve gözlerini açamama gibi semtomları vardır. Tedavi edilmediği zaman gözde büyüme ve körlükle sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır.
  Aileler göz travmalarına karşı önlem almalı

  Çocuklarda göz travmaları oldukça sık görülmektedir. Etraftaki birçok şey göz yaralanmasına sebep olabilmektedir; bebeklerde, kendi tırnaklarıyla gözlerini çizmekle, daha ileri yaşlarda ise kalem, çatal, bıçak, cam kırığı batması, boncuk tabancası çarpması ve başka birçok sebepten kaynaklanabilmektedir. Bu tür travmaların bazısı geçici olabilmekte, bazısı ise göz kaybına kadar giden sorunlara sebep olabilmektedir. En etkili korunma yöntemiyse; başına böyle bir olay gelmesin diye çocukları bu tür tehlikelerden uzak tutmaktır.
  Göz tümörleri genetik geçişlidir

  Göz tümörleri çocukluklarda genelde genetik geçişlidir, iki gözde de olma ihtimali yüksektir. Genelde aileler gözde şaşılık veya göz bebeğinde beyaz ışık parlaması görerek doktora gelmektedirler. Eğer aile geçmişinde böyle bir hastalık varsa, genetik geçişten dolayı çok tedbirli olunmalıdır.
  Doğumdan itibaren çocukların gözleri takip edilmeli

  Aileler genelde çocuk büyümeden göz muayenesinin yapılamayacağını düşünmektedir. Bu yanlış kanının aksine; doğumdan itibaren her yaşta çocuğa göz muayenesi yapılabilir. İlk 8 yaş kritik dönemdir. Bu nedenle tüm ailelerin, gözde sıkıntısı olmasa bile, bebeklikten itibaren okul öncesi döneme kadar, düzenli olarak çocuklarının göz muayenelerini yaptırmaları gerekmektedir. Çocuklarda göz hastalıklarında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.