Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Muhabir
  Mesaj
  90
  Konu
  90
  Üye Avatarı

  Mesaj:90

  Konu:90

  Aldığı Beğeni:0  Aniden gelişen görme kaybı tıbbi acil durumdur. Hasta genellikle tek gözde bu şikayetle göz kliniklerine acilen başvurur. Nedene yönelik tedavi yapılır, tedavinin gecikmesi halinde görme kaybı hızla ilerler ve kalıcı görme kaybı yani körlük oluşabilir.


  Nedenleri:


  Göz anadamarı tıkanıklıkları: En sık nedeni damar duvarı yapısı bozukluğudur (ateroskleroz). Diğer nedenleri emboli (pıhtı atması), damar kılıfı iltihabi hastalıkları (arteritler) olarak sıralanabilir.


  Retina dekolmanı: Gözün görme siniri tabakasının ayrışması öncesine ışık çakması uçuşmalar gibi belirtiler verir hasta bu esnada acilen göz doktoruna giderse dekolman ameliyatı ile görme kaybı düzelebilir.


  Ani glokom krizi: Özellikle uzun süre göz muayenesi olmamış dolayısıyla glokoma yatkınlığını bilmeyen hasta grubunda sıkça görülür. Hasta mide bulantısı kusma ve gözde ağrı ve görme kaybıyla acile başvurur tanı konar konmaz tedavi süreci başlar çoğunlukla görme kaybı geriye döner.


  Katarakt özellikle arka supkapsüler katarakt sonucu görülür katarakt ameliyatı sonucu hasta tekrar görme sağlığına kavuşur


  Nörolojik nedenler: En sık multipl skleroz(MS), kafa içi tümörler,görme merkezini tutan damar tıkanıklıkları, göz migreni sayılabilir. Saptanan nedene yönelik nöroloji bölümü ile işbirliği içinde tedavi yapılır,


  Travmalar: Göz ve çevresine alınan darbeler bazen kafa travmaları da tek veya çift taraflı görme kaybına yol açabilir. Tedavi bazen medikal bazen de cerrahi gerektirir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.