Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  OPeNcil
  Mesaj
  109
  Konu
  109
  Üye Avatarı

  Mesaj:109

  Konu:109

  Aldığı Beğeni:0  Rektum Nedir?


  Anüsten hemen önce gelen ve kalın bağırsağın en altında yer alan, dışkının geçici olarak depolanmasını sağlayan bölgeye rektum bölgesi adı verilir. Yaklaşık uzunluğu 0-12 cm’dir . İşlevsel olarak iki bölümden oluşan bölgenin üst bölgesi(üst rektum) dışkı birikimini sağlayarak yeterli bir hacme ulaştığında rektumu gererek dışkı hissinin oluşmasını sağlar. Kabızlık durumunun dışında alt kısım boş kalmaktadır.
  Rektum Kanseri
  Rektum bölgesindeki poliplerin kötü huylu tümörlere dönüşmesiyle ortaya çıkan kanserin erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre daha fazladır. Kanserin görülme sıklığı 35 yaşından sonra artsa da özellikle 50 yaş üstü kişiler risk grubu altındadır. Kişinin ya da ailesinden bir bireyin daha önce kalın bağırsak kanseri geçirmiş olması da kalıtsal yatkınlığı arttırmaktadır. Bunun dışında düzensiz beslenme (özellikle kırmızı et ve hayvansal yağların fazla tüketilmesi), sigara tüketimi,yetersiz fiziksel aktivite, obezite gibi çevresel faktörler de etkilidir.


  Rektum Kanseri Belirtileri  • Dışkılama düzeninde değişiklik (tekrarlayan kabızlık, ishal durumları)
  • Rektal kanama
  • Dışkı çapında azalma
  • Dışkılama güçlüğü
  • Dışkının tam olarak boşalamaması
  • Dışkıda kan görülmesi
  • Perianal ağrı- anal sfinkter(büzgeç), sinir dokuları veya kemik tutulumunu, ağrılı dışkılama hissi ise büyük hacimli bir tümörü düşündürür.

  Rektum ve Kolon Kanseri Arasındaki Fark


  Kolon kanserlerinin yaklaşık %20’sini rektum kanseri olarak görülür. Kolon ve rektum yaklaşık 1.5 metre uzunluğunda karnın iç kısmında olan kalın bağırsak yapısıdır. Anüsten önce gelen ve leğen (pelvis)kemiklerinin içinde yer alan anüsten yukarı 11-12 cm’lik yapıda görülen kötü huylu tümörler rektum kanseri olarak adlandırılırken, leğen kemiklerinin dışında karnın iç kesimine doğru yer alan diğer bölümde görülen tümörler kalın bağırsak kanseri olarak adlandırılmaktadır. Kolon’dan ayıran ana özellik, anatomik yerleşiminin farklı olmasıdır. Daha fazla özel deneyim ve uzmanlaşmayı gerektirmektedir.

  Rektum Kanseri Tanısı


  “Digital(Parmak)” veya “kolonoskopi” ile anal kanal muayenesinde tümör tespit edilebilir. Kesin tanı endoskopik biyopsi ile konur. Ameliyat öncesi hastada karsinoembriyonik antijen (CEA) ölçümü yapılır, seviyesi tespit edilir. CEA ,hastaların %40’ında yararlıdır.Ameliyat öncesi MR çekilmesi zorunludur.
  Bilgisayarlı tomografi, endorektal ultrason (ERUS), manyetik rezonans (MR) ve Pozitron Emisyon Tomografi’si (PET) yöntemleri de tanıya yardımcı olan yöntemlerdir.


  Rektum Kanseri Tedavisi


  Bu kanser türünde tedavi cerrahi iken şimdei ameliyat öncesi radyokemoterapi zorunlu hale gelmiştir.Ameliyat öncesi tedavi(radyoterapi ve kemoterapi) bağırsağın dışarı olarak kalıcı açılmasını önleme oranı %30’dan %67çıkararak önler. Tümörün evresi ve yaygınlığına göre total olarak rektum çıkarılması ya da sfinkter koruyucu girişimler ile kanserli bölgenin çıkarılması söz konusudur.
  Kemoterapi uygulamaları, ameliyat sonrasında da, “nüks” riskini azaltmak için, çoğunlukla radyoterapi ve diğer kemoterapi ajanları kombine olacak şekilde uygulanır.


Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.