Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Muhabir
  Mesaj
  90
  Konu
  90
  Üye Avatarı

  Mesaj:90

  Konu:90

  Aldığı Beğeni:0  İnce bağırsakta en sık rastlanılan hastalık tıkanıklıktır.


  Tıkanıklığın en sık rastlanan nedeni; geçirilmiş bir karın ameliyatı sonrası bağırsaklar arasındaki yapışıklıklar veya karın duvarındaki fıtıklardır.


  Karın ameliyatları sonrası gelişen yapışıklıkların önlenmesi cerrahinin çok önemli bir araştırma alanını oluştursa da bu konuda henüz kesin bir başarı sağlanamamıştır.


  Laparoskopik (kapalı) ameliyatlar genellikle açık ameliyatlardan daha az yapışıklığa yol açmaktadır ancak yapışıklığa bağlı bağırsak tıkanmasının kesin olarak önlenmesi her zaman mümkün olamamaktadır.


  Karın duvarı fıtıkları da bağırsak tıkanıklığına yol açabilmektedir.


  İnce bağırsak tıkanıklığı olan hastalarda; yaygın karın ağrısı, huzursuzluk, bulantı ve kusma gözlenir. Birkaç kez dışkılama olsa da hastalar gaz çıkaramaz durumdadırlar ve karınları şiştir.


  İnce bağırsak tıkanıklığı olan hastalarda hızla damar yolu ile sıvı vermeye başlar, tıkanıklığın sebebini bulmak için incelemelere başlarız.


  Eğer boğulmuş bir fıtık söz konusu ise acil ameliyat gerekir. Ameliyata bağlı yapışıklık düşünüyorsa ameliyat için acele edilmez. Hastalar izlemeye alınır, beslenmeyi damardan sağlanır. Bu hastaların büyük çoğunluğu 24 – 48 saat içinde gaz çıkarmaya başlarlar. Böylece yeni bir ameliyata gerek kalmaz. Ancak takip sırasında kötüye gidiş saptanırsa acil girişim gerekir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.