Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Ayşe066
  Mesaj
  5
  Konu
  5
  Üye Avatarı

  Mesaj:5

  Konu:5

  Aldığı Beğeni:0  B12 Eksikliği Neden Olur?

  B12 vitamini eksikliği çeşitli sebeplerle ortaya çıkar. Bu vitamin deniz mahsulleri, kırmızı et, süt ve yumurta gibi besinlerde çokça bulunur. Bu besinleri tüketmeyen, bazı ilaçları kullanan yada çeşitli hastalıkları olan kişilerde B12 vitamini eksikliği görülebilir.


  B12 Vitamini Eksikliği Neden Olur?

  B12 eksikliğinin birçok sebebi olabilir. Çeşitli alışkanlıklardan, çeşitli rahatsızlıklara kadar farklı nedenler bu vitaminin eksikliğine neden olabilir.

  • Öncelikle vejeteryan olan kişilerde B12 vitamini eksikliği görülebilir. Et yememek, veganlığı seçmek tabiki bir tercihtir. B12 genellikle deniz mahsulleri, kırmızı et, tavuk, kuzu ciğeri ve çeşitli balıklardan vücuda alınabilir. Yalnız vejeteryan olan kişiler, kırmızı et, ciğer, balık, midye gibi deniz ürünleri ve et ürünleri tüketmediği için bu vitamin vücutlarına alınamayabilir. Bu kişiler sadece yumurta, süt ve peynir gibi ürünler tükettikleri takdirde B12 alabilir.
  • Mide asidi düşürücü ilaçların uzun süre kullanımı, yada ilaç kullanmadan mide asidinin vücutta düşük olması sebebiyle B12 vitamini vücutta emilemez. Emilemediği için vücutta kullanılamaz.
  • Yaşın ilerlemesi ile birlikte özellikle 50 yaşın üzerindeki insanlarda, B12 vitamini emilimi azalır yada yok olur. Bu nedenle 50 yaşından sonra eksikliği görülebilir.
  • Crohn hastalığı, çölyak hastalığı gibi hastalıklar da B12 vitamini eksikliği nedenleri arasındadır.
  • Aşırı alkol tüketimi yada alkol tüketimi alışkanlığı olması da eksikliğin sebeplerinden biri olabilir.
  • Çeşitli mide rahatsızlıkları da nedenler arasındadır. B12 vitamini mide yardımıyla emilebilir.Mide iltihabı, mide ülseri, gastrit yada midenin tahriş olması nedeniyle mide işlevlerini yerine getiremeyebilir. Bu şekilde B12 emilimi de azalır.
  • Araştırmalara göre, günde 4 bardak ve üzerinde kahve içen kişilerde % 15 oranında B12 vitamini daha düşük çıkmıştır.

Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.