Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Bilgin
  Mesaj
  130
  Konu
  130
  Üye Avatarı

  Mesaj:130

  Konu:130

  Aldığı Beğeni:0  Sıklıkla reflü ile ortaya çıkıyor

  Anatomik nedenlerden dolayı, midenin yemek borusuna doğru sarkması olarak tanımlanan mide fıtığı, organın üst tarafındaki kasların gevşemesi sonucu ortaya çıkmaktadır. 50 yaşını geçen kişilerin yüzde 65’inde görülebilen bu rahatsızlık, bazen hiçbir belirti vermemekte, bazen de çoğunlukla reflü şikayetleri sonrası anlaşılmaktadır.
  Ağır yük kaldırma, şiddetli öksürük mide fıtığı nedeni

  Ağır yük kaldırma, şiddetli öksürük gibi nedenlerle karın içi basıncın yükselmesiyle ortaya çıkan mide fıtığı, obezite ve hamilelik döneminde batın içerisinde bulunan serbest sıvı nedeniyle de oluşabilir. Hastalığın, kayma ve paraösefagal fıtık olmak üzere iki türe ayrılır. Kayma tipi fıtık, mide bölgesinde bulunan yemek borusunun göğüs bölgesindeki boşluğa doğru kayması sonucu görülür. Paraösefagal tip fıtık ise çoğunlukla kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Nadiren de görülse beraberinde ciddi sorunlara yol açabileceğinden dikkatli olunması gerekmektedir.
  Mide fıtığı hastaları sigaradan uzak durmalı

  Mide fıtığı, mideden yukarı göğse yayılan yanma ve midede ekşime, ağız içine acı-ekşi su ya da yiyeceklerin gelmesi, ses kısılması, tedavi edilemeyen boğaz enfeksiyonları, dişlerde erozyon, boğazda dolgunluk hissi, sık sık boğaz temizleme ihtiyacı, ses kısılması ve ses tellerinde polip ya da nodül, müzmin öksürük, tedaviye iyi yanıt vermeyen astım, tekrarlayan zatürre ile uykuda solunum bozukluğu şeklinde kendini gösterebilir. İlaç tedavisiyle hastalık tamamen iyileşmez ancak hastalara birtakım beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri önerilerinde bulunulabilir. Mide fıtığı olan hastaların çikolata, tereyağı, kahve ile çok asitli yiyeceklerden uzak durması ve kesinlikle sigara kullanmaması hastalığın seyri açısından önemlidir.
  Cerrahi yöntemler hastayı rahatlatıyor

  Günümüzde modern ameliyat teknikleri hastaların büyük oranda iyileşmesine olanak sağlar. Yapılan endoskopi ve kan tetkikleri sonucu tanısı konulan, medikal tedaviden sonuç elde edilemeyen ya da kaslarda aşırı bozulma ve yırtılma olan hastalara ameliyat önerilebilir. Mide kaslarında yırtılma söz konusu olduğunda mide fıtığı ameliyatıyla eş zamanlı olarak bu kaslar da onarılır. Eğer hastalık çok ileri evrede değilse, kişide mide yanması şikayeti varsa, bu ameliyatla birlikte midenin yanmaya yol açan bölümü yemek borusundan aşağı doğru alınır. Bu sayede hastanın şikayetlerinde büyük oranda rahatlama sağlanır. Ameliyattan sonra hastanın aynı sorunları yaşamaması için mide ile yemek borusunun birleştiği alana da koruyucu bariyerler yerleştirilir.
  Ameliyattan sonraki süreç de çok önemli

  Genellikle laparoskopik yani kapalı yöntemle yapılan mide fıtığı ameliyatından sonra hasta aynı gün taburcu edilebilir. Ameliyat bölgesi nedeniyle duruş bozukluğu kaynaklı birkaç gün omuz ağrısı yaşayabilen hastalar, ortalama bir hafta dinlendikten sonra gündelik yaşama dönebilir. Ameliyattan sonra kişiler yaşam biçimini değiştirmez ve doktorun uyarılarını dikkate almazsa mide fıtığının tekrarlama riski olabilir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.