Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.727
  Konu
  4714
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.727

  Konu:4714

  Aldığı Beğeni:0  20’li yaşların sonunda ya da 30’lu yaşların başında cıkmaya başlayan yirmilik diş sağlıklı ve duzgunse tam bir hazine ama bu dişler genellikle yamuk ve gomulu olma eğiliminde. Mutlaka cekilmeleri gerekiyor.
  Diş hizası bozuk cıkıyorsa yirmilik dişler potansiyel problem. Ondeki dişlerin uzerine eğilmiş, ağzın icine ya da dışına yamulmuş olabilirler. Yirmilik dişlerin hizasız olması sağlıklı dişlere, ceneye ya da sinirlere zarar verebilir. Yanındaki dişlere baskı yaparsa bu dişler curumeye daha yatkın olur.
  Dişin bir kısmı ya da hepsi damakta gomulu kalabilir. Bir kısmı dışarıda yirmilik dişe bakteriler bayılır. Yirmilik dişler fırcanın ulaşamayacağı yerlerde olunca dişeti hastalıkları, diş curumesi, enfeksiyon, ağrı, yanma gelişebilir.
  Yirmilik diş mi nasıl anlarım?

  Dişcinize yirmilik dişinizin pozisyonunu sorabilirsiniz. Yirmilik dişin konumu, bicimi rontgenle kolayca anlaşılabilir. Gerekirse dişciniz sizi cene cerrahına yonlendirebilir.
  Dişciniz ya da cene cerrahınız yirmilik dişinizi henuz probleme neden olmadan cekmeyi onerebilir. Birkac yıl sonra oluşacak ağrılı ve acılı sureci hızlı ve cabuk yoldan atlatmanız icin bu yol mantıklı. Ayrıca genclerde diş cekimi daha kolay. Yirmilik dişin kokleri henuz tam oluşmamışken, kemik dokusu cok yoğun değilken sorunu cozmek en iyisi. Daha yaşlılarda iyileşme suresi uzayabilir.
  Yirmilik diş nasıl cekilir?

  Yirmilik dişiniz tamamen cıkmışsa ameliyat daha kolay. İşlem tıpkı normal dişi cekimi gibi sorunsuz gercekleşebilir. Dişetlerinden henuz cıkmamış, cene kemiğine yapışık yirmilik dişte operasyon gucleşebilir. Boyle durumlarda dişetleri uyuşturulur. Dişin ustunu kapatan kemik parcası kaldırılır. Diş parca parca alınır. Dişi almak icin acılan kemiğe cok fazla zarar vermemek icin bu gerekli.
  Yirmilik dişler coğu zaman normal yollarla, damaktan oylece cıkmayı tercih etmiyor. Ağızda dişin cıkabileceği yeterli alan olmayınca dişler yanlış yonlere cıkıyor. Bazen de gomulu kalıyor.
  Gomulu kalan yirmilik dişinizi cektirip cektirmemeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Merakınızı giderelim: yirmilik dişler soruna neden olmasa da cekilebilir. Ancak yirmilik dişinizin size zararı yoksa, ağrı yapmıyorsa, diğer dişlerin şeklini etkilemiyorsa cekilmesi zorunlu değil. Diş cektirmek acı verir; ameilyat riskleri de cabası.
  Gomulu yirmilik dişin tedavisi

  • Gomulu yirmilik dişiniz herhangi bir probleme neden olmuyorsa, cektirmek zorunda kalmayabilirsiniz.
  • Yirmilik dişiniz iltihaplanma, diğer dişlere hasar verme gibi problemler yaratmaya başladıysa cektirmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Yirmilik dişe yapılan cerrahi mudahale sonucu ağrı ve yanma gibi problemler yaşayabilirsiniz. Okuldan ya da işten izin almanız gerekebilir.
  • Cok az sayıda insanda ameliyat kalıcı hasara da neden olabilir. Alt dudakta ya da dilin altında hissizlik gibi.
  Yirmilik diş cekiminde deneyimli bir dişciye gittiyseniz sorun yaşama ihtimaliniz duşuk.
  24 yaşından buyukseniz ameliyat sonrası sorun yaşama olasılığınız artar.
  Gomulu kalmış yirmilik dişin cekilmesi coğu zaman bir soruna neden olmaz. Ancak araştırmalar diş cekiminin gelecekte oluşabilecek sorunları onleyip onlemediği konusuna henuz kesin cevaplar veremiyor.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.