Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Yirmilik diş cekilmeden once dişin cekileceği bolge lokal anestezi yontemiyle uyuşturulur. Bunun normal bir dişi cekmek icin ya da normal bir dişe dolgu yapmak icin yapılan anesteziden hicbir farkı yok. Lokal anestezinin yanında sizin ve diş hekiminizin ortak kararına gore kaygınızı azaltmak amaclı sakinleştirici alabilirsiniz. Sakinleştirici ilaclardan kahkaha gazı olarak da bilinen nitroz oksit ağızdan ya da damar yoluyla verilebilir. Kahkaha gazı verildiyse eve kendiniz donebilirsiniz. Hatta araba bile kullanabilirsiniz. Sakinleştirici başka bir ilac secildiyse ameliyattan sonra birinin sizi alıp evinize goturmesi gerekebilir.
  Yirmilik diş gomuluyse, dişin cekimi cok daha zor olacaksa cok nadir olarak ameliyat genel anesteziyle de yapılabilir.
  Yirmilik diş cekiminden sonra

  Yirmilik dişinizden kazasız belasız kurtuldunuz. İyileşme sureniz işlemin zorluğuna gore değişir. Tamamen cıkmış dişin cekimi cene kemiğinde gomulu kalmış dişin cekiminden cok daha kolay, iyileşmesi de daha hızlı olur. Bakalım yirmilik dişiniz olmadan ilk gununuz nasıl geciyormuş:
  Kanama. Diş cekiminden birkac saat sonra ortaya cıkabilir. Kanamayı kontrol altında tutmak icin temiz bir pamuk koyup yavaşca ısırın. 45 dakika boyunca uygulayacağınız sabit baskı kanamanızı durdurabilir. Nemli cay torbası da tampon olarak iyi bir alternatif.
  Cay kanın pıhtılaşmasına yardımcı. Kucuk boyutlarda bile kanama devam ediyorsa cay kompresini tekrarlayın. Sigara icmekten, sıcak iceceklerden kacının. Emme yutma gibi hareketler, kahve cay gibi icecekler kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir.
  Yuzde şişkinlik. Dişin cekildiği alanda yuzde kızarıklık oluşabilir. Kızarıklığı en aza indirmek icin bir parca buzu 10 dakika sureyle, 20 dakikalık aralıklarla yanağınızda gezdirin. Gerekli gorurseniz ilk 24 saat boyunca tekrarlayabilirsiniz.
  Ağrı kesiciler. Paracetamol gibi ağrı kesiciler hafif ağrılar icin etkili olabilir. Daha şiddetli ağrılar icin diş hekiminiz size ozel ilac yazabilir.
  Antibiyotikler. Diş cekilmeden once kullanmanız gerekebilir. Bunun nedeni yirmilik dişinizin etrafında iltihaplanma olma ihtimali. Butun ilaclar bitene kadar yani kur sona erene kadar dişiniz cekilmez.
  Yiyecekler. Anestezinin uyuşturucu etkisi gecene kadar menu sadece sıvılarla sınırlı. Birkac gun boyunca yumuşak yiyecekler yiyin. Alkolden de kacınmalısınız.
  Dişlerinizi fırcalamaya devam edin. Dişlerinizi fırcalarken yirmilik dişinizin boş kalan yerini ve o yerin etrafındaki dişleri es gecin. Hafifce fırcalayın. Ağız suyu gibi urunler kullanmayın. Sonraki gunler de nazikce fırcalamaya devam edin.
  İlk gunu oyle ya da boyle atlattınız bakalım ilk gunden sonra nelere dikkat etmelisiniz.
  Yuzde kızarıklık. Gecen bir gun boyunca buz kompresi uyguladınız ama kızarıklıkta hala bir gerileme yok. O zaman buz kompresini 20 dakikalık aralıklarla 20 dakika sureyle yapmaya başlayın.
  Ağzınızı ılık tuzlu suyla calkalayın. Yarım cay kaşığı tuzu bir fincan ılık suyla karıştırıp ağzınızı calkalayın. Yemeklerden sonra ve yatmadan once yapmanız işe yarayacak. Ağız sularını kullanmamaya devam.
  Dikişler. Kendiliğinden yok olan cinsten bir dikişiniz yoksa yaklaşık bir hafta sonra diş hekiminize gidip dikişlerinizi aldırmalısınız. Dikişinizin hangi turden olduğunu oğrenin.
  İyileşmeyen diş yuvasına dikkat. Boyle bir durumla karşılaştığınızda diş hekiminize başvurmalısınız.
  Tamamen iyileşme. İyileşme suresi birkac haftadan birkac aya kadar surebilir. Genellikle bir iki hafta icinde ağzınızı eskisi gibi kullanacak kadar iyileşmiş olursunuz.
  Yirmilik diş cekimi sonrası oluşabilecek komplikasyonlar

  Komplikasyonların en onemli ikisi iyileşmeyen diş yuvası ve parestezi. Bakalım bunlar neymiş.
  İyileşmeyen diş yuvası: Kan pıhtılaşmazsa iyileşme daha gec olacaktır. Diş cekimini izleyen 2 – 3 gun icinde bu sorunla karşılaşılabilir. Uyuşmaya ya da ağrıya neden olabilir. Belirtileri ortalama olabileceği gibi cok ciddi boyutlarda da olabilir. Diş hekiminiz diş cukuruna ilac verir ve cukur iyileşir.
  Parestezi: Daha az gorunen bir yan etki. Uyuşma olarak tarif edilebilir. Yirmilik diş cenedeki sinirlere cok yakın bulunur. Diş cekimi sırasında sinirler hasar gorebilir. Dilde, dudakta ve cenede birkac gun, hafta ya da ay boyunca uyuşma gorunebilir. Hatta hasara bağlı olarak uyuşma kalıcı da olabilir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.