Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Sigaranın sağlığımıza olan zararları saymakla bitmez. Sigaranın dişe ne zararı olabilir ki? diyorsanız yeniden duşunun. Cunku sigara diş sağlığımızı da altust ediyor.
  Sigara nefesi kotu kokutur. Dişlerin rengini bozar. Damakta iltihaplanma yapar. Plak ve tartar uretimini coşturur. Kemik erimesi riskini arttırır. Diş eti hastalıklarına, hatta diş kayıplarına neden olur. Ağız kanseri riskini arttırır. Daha sayalım mı?

  Sigarayı bırakmak yetmez. Kalbini kırın.
  Pipo ya da puro denesek?

  Yontem değişse de sonuc değişmez. Tutun mamulleri ağız sağlığını olumsuz etkiler. Telafisi guc sorunlar cıkar. İcmesek de ciğnesek diyenleri damak kanseri bekliyor. Cunku ciğnerken daha fazla nikotin alınıyor. Once diş etleri zarar goruyor. Diş etlerine bir kez zarar geldi mi diş kaybı kapıda demektir. Ciğneme tutunleri bizde yok gibi ama olsun. Uyarımızı yapalım.

  Pacanızı tutunden kurtarın

  Ne suredir kullandığınız onemli değil. Zararın neresinden donulse kardır. “Yok ben sigarayı bırakamam, varsın dişlerim dokulsun” diyorsanız bari azaltın. Cozum olmaz ama sorunu geciktirir.
  Sigara icenlerde ağız, dil, dudak ve boğaz kanseri yaygın. İllet bu ya yine de gidiyor kurbanlarının %10’unu sigara icmeyenlerden seciyor.

  Nasıl bırakılır?

  Sigara bırakma merkezleri, sağlık ocakları ve hastaneler koşulsuz yardıma dunden razı. Nikotin sakızı ya da nikotin bandı gibi araclar işe yarayabilir. Bazıları receteli satılıyor. Uygulamadan once doktora gorunmeniz en iyisi.
  Hipnoz ve akupunktur da sigarayı bırakmada etkili.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.