Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Neden dişciye gidemiyorum diye merak edenler! Cevabı biz verelim: dişci korkusu. Peki dişci korkusunun nedenleri ne?
  Dişciden mi korkuyorsunuz. İnanın yalnız değilsiniz. Endişeleri ve korkuları yuzunden dişciye gidemeyen o kadar cok kişi tanıyorum ki…
  Dişci randevularına bilerek gec kalıyorlar, tek başlarına dişciye gidemiyorlar, telaş ve korkudan dişciden karşılarına cıkacak canavar gibi bahsediyorlar.
  Dişci korkusu kişiyi paniğe sokan hatta dehşete duşuren bir durum. Dişciden korkan kişiler genellikle durumun sacma olduğunun farkında olur ancak durumu değiştirebilecek gucu bulamazlar. Cok klasik olarak kacışı secerler. Dişci randevularına gitmemek icin ellerinden geleni ardına koymazlar. Onları dişciye surukleyebilecek tek gerekce dayanamadıkları diş ağrıları olur.
  Dişci korkusunun diğer belirtilerini sıralayalım:
  • Dişci ziyaretinden onceki gece boyunca uyuyamamak
  • Dişcinin bekleme salonunda basan afakanlar
  • Dişciye gitme duşuncesiyle bile ağlamak hatta hasta olmak
  • İşlem sırasında nefes alamamak
  Neyse ki daha once de bahsettiğimiz gibi bu korkudan kurtulmanın ya da en azından korkuyu azaltmanın yolları var.
  Dişci korkusunun nedenleri

  Dişciden korkmanın bircok nedeni olabilir. Bunlardan birkacı şoyle.
  Acı korkusu. Dişciden korkmanın en yaygın gerekcesi: acıdan korkma. Daha onceki dişci tecrubelerinize dayanan şartlanmalarınız olmuş olabilir. Daha onceden boyle bir deneyiminiz olmadıysa da başkalarının dişci maceraları sizi dişci koltuğundan soğutmaya yetebilir. Ancak bilmelisiniz ki gunumuz teknolojisiyle bu işlemler daha az acılı hatta hic acı olmadan atlatılabiliyor.
  İğne korkusu ya da iğnenin işe yaramayacağı korkusu. İnsanların coğu iğneden korkar. Ozellikle o iğnenin ağzın icinde bir yere batacağı duşuncesi daha da urkutucu olsa gerek. Bu korku yetmiyormuş gibi kimisi de iğnenin işe yaramayacağından korkar. Yeteri kadar anestezi verilmeyeceğini ya da anestezinin etkisinin gec başlayacağını duşunur.
  Anestezinin yan etkilerinden korkma. Anestezinin baş donmesi, mide bulantısı gibi yan etkileri olabiliyor. Bazıları bu etkilerden korkar bazıları da lokal anestezinin ağzı tamamen hissizleştirmesi fikrini sevmez.
  Caresiz ve kontrolsuz hissetme. Dişci koltuğu duşunulduğunde insanların bu şekilde duşunmeleri cok doğal. Duşunsenize, ağzınız tamamen acık, uzay filmlerinden cıkma işkence aletine benzeyen bir koltukta oturuyorsunuz, koltuğun her yerinde tam olarak anlam veremediğiniz aparatlar, her şeyden onemlisi de ağzınızda neler donduğunden haberiniz yok.
  Utanma ve kişisel alanın ihlali. İnsanlar başka insanlar yuzlerine cok yakın olduklarında rahatsız olabilirler. Bu durum dişciler icin de gecerli tabii. Doktorunuz kişisel alnınızı ihlal edebilir bu da sizi rahatsız edebilir. Bazıları ise curuk, yarısı eksik, lekeli dişlerinden ya da ağız kokusundan dolayı doktordan utanır.
  Dişci fobisinden kurtulmanın anahtarı korkularınızı dişcinizle paylaşmaktan geciyor. Korkularınızı bilen bir dişci işini daha rahat yapar. Sizi daha rahat hissettirmek, endişelerinizi gidermek icin de elinden geleni yapar. Dişciniz korkularınızla dalga gecme cesaretinde bulunursa vakit kaybetmeden başka bir dişci bulun. Unutmayın, sizin duygularınız her şeyden onemli, dişciniz de siz nasıl isterseniz oyle davranmak zorunda.
  Kontrol kaybı korkma nedenlerinizden biriyse dişcinizle konuşmak gerginliğinizi tamamen alabilir. Dişciniz işlemin her aşamasında sizi bilgilendirebilir. Boylece siz de olabileceklere karşı hazırlıklı olursunuz. Dişcinizle aranızda parola belirlemek de başka bir rahatlatıcı yontem. Mesela doktorunuzun acil durmasını istediğinizde elinizi kaldırın. Kendinizi rahatsız hissettiğiniz her an bu işareti kullanın. Ağzınızı calkalamak ya da sadece nefes almak icin bile olsa.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.