Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Cocukken kalem arkası ciğnemeyeniniz var mı? Dişe zarar veren şeyler cok ceşitli. Hangi alışkanlıklar dişime zarar verir diye merak edenlere işte cevaplar.
  Gunluk yaşamımızda cok da fark etmeden dişimizi aşındıracak, catlatacak, curutecek bir suru şey yapıyoruz. Halbuki diş sağlığımızı korumak kucuk şeylerle bile mumkun. Dişi yıpratan alışkanlıkların neler olduğuna bakalım.
  Sıkıntıyı stresi dişlerinizden cıkarmayın.

  Buz

  Hem doğal hem de şekersiz. Pek zararsız gorunebilir. Aldanmayın. Buz kuplerini ısırmak dişinize cok zarar veriyor. Dişin hassas dokusuna zarar verirseniz ağrıması kacınılmaz. Cok sıcak (ya da cok soğuk) yiyeceklerin ve iceceklerin mine tabakasına olan zararını unutmayın.
  Biberon

  Sizin icin cok gec olabilir ama bebeğiniz icin değil. Gece yatarken ağzına biberon vermek dişlerini curutuyor. Ağzında biberonla uyuyakalıyor. Sut, meyve suyu ya da mama dişlere iyice yapışıyor. İclerindeki şeker de dişleri bir guzel curutuyor.
  Piercing

  Diline piercing yaptırmayı duşunenler. Tekrar duşunun. O kucuk guzel şey dişinizi catlatabilir. Dudağınıza yaptıracağınız piercing de aynı riski taşıyor. Bir de metal diş etlerine surtundukce diş eti sorunlarına davetiye cıkartıyor. Piercing bakteri yuvası ağzınızda enfeksiyon riskini arttırıyor.
  Gıcırdatmak

  Hicbirimiz dişlerimizi isteyerek gıcırdatmayız. Ama dişleri gıcırdatmak onları zamanla aşındırıyor. Diş gıcırdatmanın nedenleri uyku alışkanlıkları ve stres. Yani kontrolsuz bir aktivite. Uyurken gıcırdatmayı onlemenin bir yolu var: Ozel bir dişlik kullanmak.
  Pastil

  İlac olarak satılan bir şeyin sağlıklı olması şart değil. Boğaz pastilleri de bunlardan. Cunku icleri şeker dolu. Bu yuzden pastil kullandıktan sonra dişleriniz fırcalamanız oneriliyor. Cunku şeker zamanla dişlerde plaklara neden oluyor.
  Yumuşak şekerleme

  Tum şekerler dişe zararlı ama bazıları daha fazla. Yumuşak şekerlemeler de bunlardan. Renkli renkli ayıcık şekerlere kimse hayır diyemez. Ama icerisindeki şeker ve asit mine tabakasına zarar veriyor. Yemeden duramam diyenlere oneri: yemek aralarında yiyin. Daha cok tukuruk salgılayacağınız icin asidin zararı daha az olacak.
  Asitli icecekler

  Tek suclu şekerler değil. Asit de onun kadar tehlikeli. Asitli iceceklerin icinde 11 cay kaşığından fazla şeker var. Fosforik asit icerdiği icin de diş minenizi yiyip bitiriyor. Light olanları da şekersiz olduğu icin zararsız gibi gelmesin. Şekeri dengelemesi icin daha fazla asit kullanılıyor.
  Dişinizle bir şeyler acmak

  Hepimiz fark etmeden yapıyoruz. Gunluk hayatımızda karşımıza cıkan bir suru paketi dişlerimizle acıyor, bir şeyleri dişlerimizle kesiyoruz. Ama bunlar da dişinizin catlamasına hatta kırılmasına yol acabiliyor.
  Meyve suyu

  Vitamin ve antioksidanlarla dolu oldukları biliniyor. Ama bilinmeyen bir şey de bir o kadar da şekerli oldukları. Meyveler zaten şekerli. Onların suyunu icmekse dişlere zararlı. İcerisine biraz su katarak icebilirsiniz.
  Cips

  Karbonhidratlı yiyecekler de plak oluşumunu arttırıyor. İcerisindeki asit 20 dakika icinde dişlere saldırıyor. Koca bir paket cipsi bitirirken tekrar duşunmekte fayda var.
  Atıştırmalıklar

  Cekirdek, kuru yemiş. Bu atıştırmalıklar cok fazla tukuruk salgılamanıza neden olup kalıntıları dişlere yapıştırıyor. Bunlardan kacınıp daha sağlıklı atıştırmalıklar deneyebilirsiniz. Orneğin havuc.
  Kahve

  Kahvenin dişleri sararttığını hepimiz biliyoruz. Ama yine de diğerlerinden daha sağlıklı. Cunku diş beyazlatmanın yolları var.
  Sigara

  Uzun sure sigara icmenin kacınılmaz sonucu: dişlerde lekeler, diş eti cekilmesi. Hatta ağız kanserlerine bile neden olabiliyor. Sigarayı bırakmak icin bunlar yeterli değil diyorsanız bir nedeniniz daha var: guzel guluşunuzu bozmasına izin vermeyin.
  Şarap

  Kırmızı şarap dişte lekelere yol acıyor. İcindeki kromogen ve tannin boyanın dişe yapışmasına neden oluyor. Bu yuzden şarabın rengi dişlerinizde kalıyor. Beyaz şarabın etkisi de yine asitlerle. Mine tabakasına zarar veriyor. Kırmızı ve beyaz şarap sonrası dişleri fırcalamak hatta ağzı calkalamak bile dişlerinizi korur.
  Kalem arkası ciğnemek

  Hangimiz ilkokulda yapmadık ki. Kurşun kalemlerin ısırılarak kopan silgileri, kalemin uzerinde kalan diş izleri. Hepsi bize diş catlakları olarak geri donuyor. Hala yapıyorsanız bu alışkanlığı hemen bırakın. Cocuğunuzu da bu konuda uyarın. İlla ki bir şey ciğnemek istiyorsanız şekersiz sakızlar bunun icin uygun.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.