Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.681
  Konu
  4668
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.681

  Konu:4668

  Aldığı Beğeni:0  Obezitenin onune gecmek ve kronik hastalıklara dur demek adına Turk Bobrek Vakfı harekete gecti.

  Turk Bobrek Vakfı, kronik hastalıklar acısından onemli risk faktoru olan obeziteye karşı, şeker kullanımının sınırlandırılması icin harekete gecti.

  Vakıf tarafından hazırlanarak Sağlık Bakanlığına sunulan "Aşırı Şeker Tuketiminin Onlenmesi Eylem Planı" cercevesinde, gunluk şeker tuketiminin 150 gramdan 120 gram seviyesine duşurulebilmesi icin calışmalar yapılacak.

  Turk Bobrek Vakfı Başkanı Timur Erk, obezitenin sağlığı bozan anormal veya aşırı yağ birikimi olarak tanımlandığını belirtti.

  İngiltere'de bulunan Imperial College tarafından yurutulen ve 1975-2014 yılları arasında 20 milyon kadın ve erkeğin beden kitle endeksi (BKİ) olcumlerinin karşılaştırmasına dayanan araştırmanın, 1975'te 105 milyon olan obez kişi sayısının 2014'te 641 milyona yukseldiğini ortaya koyduğunu ifade eden Erk, "Araştırmacıların 'ağır bir obezite salgını' olarak adlandırdığı konuyla ilgili hukumetlerin acil olarak harekete gecmeleri gerekiyor." dedi.

  Obezite sıklığının arttı

  Erk, obezitenin kronik hastalıkların gelişmesinden sorumlu en onemli faktorlerin başında geldiğini ve Turkiye'de de son yıllarda cocukluk cağı dahil bircok yaş grubunda obezite sıklığının arttığını vurguladı.

  Turkiye'de nufusun yaklaşık yuzde 20'sinin obezite sorunu yaşadığını belirten Erk, BKİ acısından bakıldığında 18,50-24,99 aralığında olması gereken değerin 35 ve ustunde cıktığını ifade etti. Erk, bu değerin 25'i gecmesinin kilo sorununa, 30'u gecmesinin ise obeziteye işaret ettiğini dile getirdi. Turkiye'de obezite sınırını gecen yaklaşık 3 milyon kişi bulunduğunu aktaran Erk, "Erkeklerde obez nufus oranı yuzde 20, kadınlarda yuzde 41. Yapılan hesaplamalar, ulke nufusumuzun yuzde 16,5'ini oluşturan 18 yaş altı genclerin 1,8 milyonunun obez olduğunu gosteriyor. Diğer bir deyişle, 3 milyon obezin 1,8 milyonu cocuk ve 18 yaş altı." dedi.

  Tuzluktan sonra şekerlik de masadan kalkabilir

  Vakıf Başkanı Erk, sağlığın korunması icin onlenebilir risk faktorlerine yonelik farkındalık yaratılması, gıdalarda kullanılan tuz ve şeker miktarlarına ilişkin yasal sınırlamalar getirilmesinin cok onemli olduğu değerlendirmesinde bulundu.

  Erk, şeker tuketiminin sınırlandırılması amacıyla başta Sağlık Bakanlığı olmak uzere ilgili tum kurum ve kuruluşlarla işbirliği icinde hareket edebilecekleri bir eylem planı hazırladıklarını belirterek,"Turk Bobrek Vakfı, gectiğimiz yıllarda aşırı tuz tuketimine yonelik ilgili bakanlıklarla işbirliği yaparak yuruttuğu calışmalara bir yenisini daha ekliyor. Sağlık Bakanlığı ile bir eylem planı hazırlığındayız.

  Plan cercevesinde, Sağlık Bakanlığınca gunluk tuz tuketiminin 18 gramdan 15 grama duşurulmesi, ekmek, salca gibi yiyeceklerde tuzun sınırlandırılması ve yemek salonlarında masalarda tuzluk bulundurulmaması gibi uygulamaların hayata gecirildiği 'Aşırı Tuz Tuketiminin Azaltılması Eylem Planı'nın ardından gunluk şeker tuketimininin de duşurulebilmesi icin calışmalara başlandı diye konuştu.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.