Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Destina
  Mesaj
  11
  Konu
  11
  Üye Avatarı

  Mesaj:11

  Konu:11

  Aldığı Beğeni:0  1. Kanal tedavisi nedir?

  Dişin içinde yer alan yumuşak damar-sinir uzantısının (dental pulpa) hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlerin tümüne kanal tedavisi denir. Yıllar önce pulpası hastalanmış dişler ancak çekilmekteydi. Günümüzde ise kanal tedavisi sayesinde hekimler dişleri ağızda tutarak tedavi edebilmektedir.

  2. Dental pulpa nedir ?

  İçinde damarları kan hücrelerini ve bağ dokularını barındıran yumuşak bir dokudur. Dişin içinde yer alır ve dişin kronundan kök ucuna ve çene kemiğine kadar uzanır.

  3. Pulpa hastalandığında neler olur?

  Pulpa zarar görüp hastalandığında ve kendini iyileştiremediğinde ölür. Pulpa ölümü en çok kırık bir dişe veya derin bir çürüğe bağlı olarak gelişir. Her iki durumda da bakteriler pulpaya ulaşmakta ve bir enfeksiyona neden olmaktadır. Eğer bu enfeksiyon tedavi edilmezse kök uçlarında ve çene kemiğinde iltihap birikir ve abse denilen �cerahat dolu keseler oluşur. Bu abseler ilerleyip dişin etrafındaki kemik dokusunda yıkım yapabilir.

  4. Neden pulpa çıkarılmalıdır?

  İltihaplı pulpa çıkarılmadığında ağrı ve şişlik görülür. İltihabın yan ürünleri çene kemiklerine zarar verebilir. Eğer tedavi uygulanmazsa diş çekime gider.

  5. Lezyonlu dişler iyileşebilir mi?

  Uygun endodontik tedavi sonrası lezyonlu dişler iyileşebilir.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.