Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Destina
  Mesaj
  11
  Konu
  11
  Üye Avatarı

  Mesaj:11

  Konu:11

  Aldığı Beğeni:0  Diş Hekimi İsmail Özen diş eksiği olanlarda çiğneme fonksiyonunu yerine getiremediği için lokmaların büyük yutulmasına bağlı olarak aşırı kilo alımına yol açtığının gözlemlenmekte olduğunu kaydetti.

  Dişlerin sindirim açısından önemine vurgu yapan Diş Hekimi İsmail Özen iyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız gıdaları en az 25 kez çiğnememiz gerektiğini belirtti. Gıdaların iyi çiğnenerek tüketildiğini doygunluk hissi daha çabuk oluşacağı için aşırı kiloların önüne geçileceğini ifade eden Özen bu anlamda diş eksikliklerinin bu konuda çok büyük önem taşımakta olduğunu söyledi.

  Uzun süreli diş eksikliği olanlarda hastalarda çiğneme fonksiyonunun yeterli yapılamaması nedeni ile lokmaların büyük yutulmasına bağlı hazımsızlık mide yanması aşırı kilo alımı kabızlık ileri ki dönemlerde kalp ve damar rahatsızlıklarında artış gözlemlenmekte olduğunu ifade eden Özen 'Özellikle 40 yaş üstü bireylerde sindirim enzimlerinin salgısında azalma nedeni ile çiğneme büyük önem arz etmektedir.

  Ülkemizde kırk yaş üstü bireylerde diş eksikliği oranı fazla olduğu için bahsettiğimiz şikayetler büyük bir kitlenin sorunu olmaktadır. Yeterince hazım edilmeyen gıdalardan yeterli vitamin ve mineraller alınamamaktadır. Ayrıca bağırsağımızda biriken toksin maddeler ilerde ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bütün bu sağlık sorunlarından korunmak için yapmamız gereken iyi çiğnemek diş eksikliğimiz varsa ağız yapımıza uygun gelişmiş protetik uygulamalar ile bunu gidermek gerekmektedir' dedi.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.