Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Destina
  Mesaj
  11
  Konu
  11
  Üye Avatarı

  Mesaj:11

  Konu:11

  Aldığı Beğeni:0  Prof. Dr. Giray Bolayır uyumsuz diş protezlerinin ağızda neden olduğu tahrişlerin tedavi edilmediğinde ağız içi kanserine yol açabileceğini söyledi.

  Bolayır hareketli sabit ve çene üstü olmak üzere 3 farklı protez tedavisinin uygulandığını belirtti.

  Hastanın ağız durumu göz önüne alınarak uygulanacak protezin belirlendiğini ifade eden Bolayır tedavinin hastayla iyi bir iletişim kurularak yapılması gerektiğini vurguladı.

  Bolayır protezde daha çok porselen ve akrilik içeren yapay dişlerin kullanıldığını dile getirerek "Bunların seçimini de hastaya bırakıyoruz. Burada hastanın gelir düzeyi belirleyici oluyor" dedi.

  Protez kullanımında en önemli konulardan birinin ağız hijyeni olduğuna işaret eden Bolayır "Protezler yapay malzemelerdir. Sabit veya hareketli hepsi yapay malzemelerden oluşur. Yüzeyi cilalı olan bu malzemeler kullanıma ağız ortamındaki tükürüğün varlığına ve yenilen besinlerin çeşidine sıklığına bağlı olarak zamanla aşınır. Aşınan bölgede bakteri veya besin tutumu söz konusu olur renk değiştirir. Mikrobiyal ortam oluşur" diye konuştu.

  "GECE YATMADAN ÖNCE ÇIKARILMALI"

  Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bolayır mikrobiyal ortamın ağız florasını değiştireceğini belirterek şunları kaydetti:

  "Ağız dokularının değişmesiyle protezin uyumu da bozulur. Uyumsuz protezler ağız yumuşak dokusunu tahriş etmeye başlar ve ağızda yaralanmalar oluşturur mantar protez stomatiti ve ağız kokusu rahatsızlıkları ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar tedavi edilmediğinde de süreç ağız içi kanserine kadar gidebilir. Bu nedenle uyumu bozulan protezler zaman geçirilmeden değiştirilmeli. Yine ağız içi hijyene çok dikkat edilmeli. Ağızda hiç diş olmasa bile diş etleri fırçalanmalı. Her yemekten sonra ağız çalkalanmalı protezler temizlenmelidir. Ağızdaki yumuşak dokulardaki baskıyı ortadan kaldırmak için özellikle gece yatmadan önce ve yemeklerden sonra protezler çıkarılmalı ağızdaki dokular dinlendirilmeli."

  Protezleri daha hızlı aşındıran asitli içeceklerin tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Bolayır protezlerin 4-5 yılda bir yenilenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Etiketler
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.