Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.681
  Konu
  4668
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.681

  Konu:4668

  Aldığı Beğeni:0  Bir apse genellikle dişin kokunde oluşan lokalize enfeksiyon topluluğudur. Apse problemi olan diş, tedavi edilmemiş diş curumesi, bir catlak/ kırık diş veya dolgu ya da diş eti enfeksiyonu gibi genellikle ilerlemiş diş eti hastalığı problemlerinden kaynaklanır.
  Apse nedeniyle oluşan diş ağrısı icin soylenecek şey en azından oldukca ıstıraplı olduğudur. Dişinizde bir apse başlangıcından şuphelendiğiniz durumlarda en kısa zamanda diş hekiminizi ziyaret etmeniz onerilir. Kanal tedavisi enfeksiyonlu dokuyu tedavi etmek icin kullanılacak olası yontemlerdendir. Apse problemi olan diş derhal tedavi edilmezse, enfeksiyon kemiğin daha derinine ilerleyip cevreleyen dokunun da etkilenmesine sebep olabilir. Nadir durumlarda, tedavi edilmemiş bir apse cok ciddi, hatta olumcul enfeksiyonlara sebep olabilir. Apse enfeksiyonuna bağlı olume uzucu bir ornek olarak Deamonte Driver isminde genc bir erkek hastanın vakası gosterilebilir.
  Apseye Bağlı Diş Ağrısına Cozum

  Cok soğuk veya cok sıcak icecek veya yiyeceklerden kacının. Dişin dentin tabakası diş curuğu tarafından işgal edilmiş olabileceğinden, aşırı sıcaklık değişimleri ağrıya neden olabilir.Şeker oranı cok yuksek olan yiyecek ve icecekler ile aynı zamanda asitli iceceklerden de kacının.Recetesiz bir ağrı kesici kullanın. Onerilen dozu kesinlikle aşmayın ve ağrı kesicinizin kullanıyor olabileceğiniz diğer ilaclarla beraber alınabildiğinden emin olun. Genellikle coğu diş ağrısı dokuların iltihabı veya sinir iltihabı nedeniyle olduğundan, iltihabı azaltmak icin tasarlanmış bir ağrı kesici ilac, diş ağrısı icin en iyi anlık tedavi olacaktır. Ağrı kesici ilacınızı asla diş veya diş eti uzerine koymayın, aksi halde bu durum diş dokusunun zarar gormesine sebep olacaktır. Ağrılı dişler arasında diş ipi deneyin. Gıda parcacıkları ve plakları ortadan kaldırma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.Karanfil (eugenol) yağı kullanmayı deneyin. Aktarlarda veya sağlıklı gıda marketlerinde bulunabilen karanfil yağı, antiseptik ve anestezik ozellikleri sayesinde ceşitli dental materyallerde kullanılmaktadır. Evde karanfil yaği kullanma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Karanfil yağı icinde kucuk bir parca pamuk ıslatın, temiz bir cımbız yardımıyla pamuğu ağrıyan dişin uzerinde 10 saniye tutun. Bu surecte yağı yutmadığınızdan emin olun.Eğer curuğun oluşturduğu bir delik varsa gecici olarak kapatın. Bazı eczanelerde recetesiz satılan kendi kendinize uygulayabileceğiniz gecici dolgu malzemesi bulabilirsiniz.Başınızı yuksek tutarak uyuyun. Apseli dişin sinir iltihabı cok acı vericidir ve en rahatsız ağrı genellikle bu sebepten oluşur. İstirahat ederken kafanın yuksekte durması, diş ağrısı alanındaki basıncın bir kısmını azaltabilir.Ağzınızı ılık ve tuzlu su ile durulayın. Gunde iki ila uc sefer ılık ve tuzlu su ile calkalamak, eğer rahatsızlığın temelinde dişeti enfeksiyonu var ise apsenin oluşturduğu diş ağrısına iyi gelecektir. Tuzlu su, enfeksiyonlu alanda bakterileri ortadan kaldırmak icin antiseptik gorevi ustlenmektedir.Tedaviyi geciktirmeyin. Diş apsesinin neden olduğu bir diş ağrısı gelip gidebilir, ama kanmayın. Eğer rahatsızlığınız var ise, apse tedavisini ertelemek uzun ve daha ciddi komplikasyonları ortaya cıkarabilir. Diş ağrısı hissettiğiniz durumda diş hekiminizi en kısa zamanda ziyaret ediniz.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.