Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Diş ve kalp sağlığı ilişkili mi? Evet ilişkili. Diş sağlığınız kalp sorunlarını tetikliyor. Curuyene kadar beklemeyin.
  Uzun zamandır sorunlu bir dişiniz var. Ağrımaya da başladı. Belli ki iltihaplandı. Gun boyu sızlıyor. Bir hap alıyorsunuz. Bir tane daha. Yarın doktora giderim diyorsunuz. Ağrı ısrarcı. Kesilmiyor. Boynunuza vuruyor. Sonrasını hatırlamıyorsunuz.
  Bu bir kalp krizi senaryosu. Acılı diş ağrısının kalp kriziyle sonuclanacağı kimin aklına gelirdi? Kalp ve dişler birbirine dunya kadar uzak demeyin.
  Uzmanlar ikisine de iyi bakmak gerektiği goruşunde. Dişleri zayıf olanlarda kalp sorunları daha yaygın.
  Curuk diş ne yapar?

  Diş curuklerini hafife almayın. Sadece dişinize değil kalbinize de zarar verirsiniz. Tedavi edilmeyen curuk diş her an enfeksiyon başlatabilir. Siz curuğun ağrısıyla boğuşurken ustune bir de kalp krizi gelebilir.
  Doktora gitmekten korkmayın. Doğuştan kalbi sorunlu olanlar ozellikle dikkatli olmalı.
  Curuk dişlerdeki iltihaplar, dolgu ya da cekim sırasındaki kanamalar enfeksiyona yol acıyor. Bu da kalp krizine acık cağrı anlamına geliyor.
  Başka ne gibi riskler var?

  Diş sağlığı kalp kapakcık sorunu olanlarda kritik onemde.
  Diş ya da diş etindeki enfeksiyonlar tedavi edilmeyince kalbe gidiyor. Kapakcıklara yerleşiyor. Kalp romatizmasına neden oluyor.
  Diş eti cekilmesi neye işaret?

  Sadece curuk diş olsa iyi. Doktorlar diş eti cekilmesinden yakınanları da kalple ilgili sorunlar konusunda uyarıyor. Hele yuksek tansiyon varsa. Sigara da cabası.

  Diş eti cekilmesiyle kalp sorunları arasındaki bağlantı kesinlik kazanmış değil ama uzmanlar arada bir etkileşim olabileceğinden kuşkulanıyor.
  Diş eti cekilmesi ve damar tıkanıklığı. İki soruna da aynı bakteriler neden oluyor.
  İltihap. Diş eti cekilmesinde oluşan iltihapta CRP (C reaktif protein) duzeyi artıyor. Bakterileri işaretleyerek bağışıklık sisteminin bunları yok etmesini sağlayan CRP iki sorunun ortak paydası.
  Uzmanlar diş ve kalp sağlığı konusunda ne diyor?

  Diş eti cekilmesi koroner kalp hastalığı gelişimini hızlandırabilir.
  Beyin sağlığına ve kan dolaşımına olumsuz yansıyabilir.
  İnme riski artabilir.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.