Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Diş Teli Tedavisinden Sonra Dişler Eski Haline Doner Mi? Diş Teli Tedavisinden Sonra Dişler Eski Haline Doner Mi?

  Dişler surekli hareket eden yapılar olduğu icin Diş teli cıkarıldığında tekrar eski durumlarına donmek isteyeceklerdir. Dolayısıyla ortodonti tedavisinden sonra dişlerin bozulmasını engellemek gerekir. Esasen aktif ve pasif tedavi aşamalarından oluşan ortodontide her iki aşamanın da ozenle uygulanması dişlerin eski konumlarına donme ihtimalini duşurecektir.

  Dişlerin Tekrar Capraşıklaşmasına Neden Olacak Durumlar

  tedavisinden sonra bozulma durumları, dişlerin kontrol edilmemesi ve pekiştirme tedavilerinin uygulanmaması nedeniyle gercekleşir. Diş telleri cıkarıldıktan sonra belli bir sure pasif tedavi dediğimiz ve pekiştirme apareyleri kullanılarak uygulanan tedavide dişlerdeki bozulma takip edilir. Pekiştirme apareyleri diş eti, kemik ve kasların yeni konumlarına alışıp, kemiklerin sertleşmesi icin gecen surede dişlerin yerlerinde sabit durmalarını sağlar.


  Apareylerin kullanılmaması dışında dişlerin tekrar capraşıklaşmasına neden olacak durumlar:

  Dişlere darbe alınması
  Sert ve katı gıdaların surekli tuketilmesi
  Yanlış ağız bakımı
  Parmak emme, tırnak yeme alışkanlıkları
  Dişeti ve doku hastalıkları ile diğer diş hastalıkları capraşıklaşmaya ortam hazırlayabilir. Bu nedenle pekiştirme tedavilerinin aksatılmaması gerekir.
  Pekiştirme Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Gunumuzde pekiştirme tedavisinde kullanılan yontemler; lingual retainer ve şeffaf plaktır. Lingual retainer; on 6 kesici dişin dile bakan tarafına diş dolgusu malzemeleriyle yapıştırılan ve dışardan gorunmeyen tellerdir. Şeffaf plaklar ise takılıp cıkarılabilen ve gorunmeyen apareylerdir. Ozellikle gece yatarken kullanılabilen şeffaf plaklar, kişinin gunluk hayatını etkilememektedir.

  Pekiştirme Tedavisi Ne Kadar Surer?

  ]Diş teli fiyat belirlenirken bircok faktor birlikte değerlendirilir. Bunlardan biri de pekiştirme tedavileridir. Diş teli tedavisinden sonra bozulma durumunu ortadan kaldıran pekiştirme tedavisinin suresini ortodonti uzmanınız belirleyecektir. Diş telleri cıkarıldıktan sonra gercekleşen diş hareketi miktarına, yaşınıza, tedavi oncesi dişlerinizin bozukluk derecesine gore pekiştirme tedavisi sureniz ve takılacak apareyin cinsi belirlenir.

  Pekiştirme tedavisi, genel olarak aktif ortodontik tedavi suresinin yarısı kadar surmektedir. Hem gece hem de gunduz takılan plaklar, zamanla sadece geceleri takılabilir. Pekiştirme apareylerinin kullanımı biteceğinde yavaş yavaş azaltılarak kullanımı gerekir. Hareketli şeffaf plaklarda bu sureyi ortodonti uzmanınız sizin icin belirleyebilir. Sabit apareylerde ise en iyi sonucun alınmasıyla tedavi bitirilir.


  Pekiştirme tedavisi sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar

  Apareylerinizi ortodonti uzmanınızın talimatları doğrultusunda kullanmalısınız.
  Her yemekten sonra mutlaka dişlerinizi fırcalamalısınız.
  Plaklarınızın kokmaması ve bakteri uretmemesi icin gunde bir kez diş fırcası ve sıvı sabun ile ılık-soğuk suda yıkayın.
  Hareketli apareyiniz kaybolur ya da kırılırsa mutlaka ortodontistinizi haberdar edin.
  Apareyleriniz kırılabileceği icin size verilen kutularında saklayın.
  Diş teli tedavisinden sonra bozulma gorulmemesi icin şeffaf plaklarınızı ve sabit apareylerinizi kullanmaya ozen gosterin. Dişlerinizin bakımını ihmal etmeyin. Yıllarca sizinle birlikte olacak sağlıklı dişlere boylece kavuşursunuz.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.