Menu

Threaded View

 1. #1
  Avatar Resmi
  Magazin Editor
  Magazin Habercisi
  Mesaj
  4.834
  Konu
  4821
  Üye Avatarı

  Mesaj:4.834

  Konu:4821

  Aldığı Beğeni:0  Harvard Universitesi’nin geliştirdiği yeni yontem sayesinde diş sinir koklerine direkt mudahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kok hucreyle iyileştirilecek.
  Diş tedavileri arasında en cok korkulan kanal tedavisi tarihe mi karışıyor? Kanal tedavisine alternatif bir yontem kullanılabilir mi? Harvard Universitesi’nin geliştirdiği yeni yontem sayesinde diş sinir koklerine direkt mudahale edilmeyecek; dişteki hastalıklı doku kok hucreyle iyileştirilecek. Diş Hekimi Pertev Kokdemir, geliştirilen bu yeni yontemin ileride klasik tedavi yontemleri arasında yer alabileceğini belirtiyor


  İnsanlarda diş hekimi fobisinin en buyuk sebeplerinden olan, tedavi koltuğunu kabus haline getiren kanal tedavisi; geliştirilen yeni yontem sayesinde tarihe karışabilir. Dışarıdan sağlıklı olarak gorulen ancak kokler uzerinden ilerleyen rahatsızlıklar sonucu diş sinir koklerine mudahale edilmesi olarak bilinen kanal tedavisi, yerini cok daha rahatlatıcı bir cozume bırakıyor.

  DOKUYU KOK HUCRELER TEDAVİ EDECEK

  İngiltere’deki Nottingham Universitesi ve ABD’deki Harvard Universitesi’nin geliştirdiği devrim niteliğindeki tedavi yontemine gore, dişteki hastalıklı doku alınacak. Enfeksiyonlu dokunun diş koklerine ulaşması engellenerek kişinin dişini kaybetmesinin onune gecilecek. Hastalığın ilerleyen donemlerinde ise kanallara koyulan kimyasal maddeler ile delikler doldurulmayacak. Onun yerine dokuyu tamir edecek kok hucreler kullanılacak. Kok hucreler, hastalıklı kısmı otomatik olarak tedavi edecek.

  YONTEM İKİNCİLİK ODULU KAZANDI

  Bu yontem sayesinde, hem zorlu ve acı dolu kanal dolgusu işlemi uygulanmayacak, hem de yenilenen dokular sayesinde hastalığın ilerlemesi ortadan kalkmış olacak. Araştırmacılar onumuzdeki yıllarda tamamlanmasını umdukları yontemin aynı zamanda cok daha ucuz olacağını, bu sayede diş hekimlerinden korkmak veya kacmak icin de herhangi bir sebep kalmayacağını dile getiriyor. Soz konusu tedavi yontemi, 2016 Kraliyet Bilim Yarışması’nda ikincilik odulunu almıştı.

  DİŞİN İCİNDE YENİ DAMAR VE SİNİR YAPISI OLUŞACAK!

  Diş Hekimi Pertev Kokdemir, kısa zamanda hayata gecirilmesi planlanan bu devrim niteliğindeki tedavi yontemi ile ilgili bilgi verdi:

  Kokdemir; “Kok hucre tedavisi bircok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Kok hucre, yeni sac koklerinin uretilmesinden kanser tedavisine kadar hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılabilmektedir. Dişlerin icindeki sinirlerin iltihaplanması sonucu ortaya cıkan kanal tedavisi ihtiyacı da ileriki yıllarda kok hucre tedavisi ile duzeltilebilecektir. İltihaplı olan sinir ve damarlar, dişin icinden temizlenip kok hucre tedavisi ile dişin icinde yeni damar ve sinir yapıları oluşması sağlanabilecektir” diyerek onumuzdeki yıllarda bu tedavinin klasik tedavi yontemleri arasında yer bulabileceğini de belirtti.

  YARIM SAATTE AĞRISIZ, ACISIZ OLARAK YAPILABİLEN BİR İŞLEM

  Diş Hekimi Pertev Kokdemir; “Tabii şunu da belirtmekte fayda var; herkes tarafından ağrılı ve acılı olarak bilinen kanal tedavisi, teknolojinin gelişmesi ile birlikte ozel cihazlar sayesinde tamamen ağrısız ve acısız, yarım saat icinde tamamlanabilen bir işlemdir. Yani eskiden olduğu gibi kanal tedavisi icin defalarca diş hekimine gitmek gerekmemekte, sadece kısa bir seansta hicbir ağrı duymadan bu işlem bitirilebilmektedir. Ustelik kanal tedavisi yapılırken eskiden olduğu gibi defalarca rontgen cekimine ihtiyac duyulmamakta, bu yeni cihazlar sayesinde kanal boyu cihaz tarafından tespit edilip kanallar doldurulmaktadır. Kanal tedavisi icin kullandığımız bu cihazın bir ozelliği de diş hekiminde bildiğimiz cok ses cıkaran makinalardan farklı olarak tamamen sessiz calışmasıdır” diyerek bilinenin aksine kanal tedavisinin aslında ağrılı ve acılı bir tedavi yontemi olmadığı da ozellikle belirtiyor.
Konuyu Görüntüleyenler
  There are no members to list at the moment.
Bu web sitesi çerez kullanıyor
Oturum açma bilgilerinizi saklamak, web sitesi tercihlerini kaydetmenize, içerik ve reklamları kişiselleştirmenize, sosyal medya özellikleri sağlamak ve trafiğimizi analiz etmek için oturum bilgilerini saklamak için çerezleri kullanıyoruz.